Zamířit, soustředit se a zmáčknout spoušť. Terče v sále tělocvičny Středního odborného učiliště Třešť na Jihlavsku odhalí nemilosrdně každou chybu. Je jim jedno, jestli míří úplný začátečník nebo zkušený veterán. „Naše střelecká soutěž má letos jubilejní pětatřicátý ročník,“ říká Jiří Rudolf předseda Sportovně střeleckého klubu v Třešti. Jak dodává, závodníci střílí ze vzduchové pušky a pistole diabolkami. V několika kategoriích. Dětí do dvanácti let, děti do čtrnácti let mládež do osmnácti, dospělí nad osmnáct let a senioři. „Děti střílí vleže, mají třicet ran, mládež čtyřicet a dospělí šedesát. Střílí se na vzdálenost deset metrů,“ upřesňuje Rudolf. Dobrou mušku si před terčem si v sobotu zkouší skoro osm desítek závodníků z toho deset žen.

V Lukách nad Jihlavou napadla přes noc jen slabá vrstva sněhu, v sobotu dopoledne však dále sněžilo.
VIDEO: Jihlavsko se probudilo do bílého rána. Podívejte se

Mezi zkušené veterány patří František Kadlec z Třeště. Letos je mu čtyřiasedmdesát. Členem střeleckého klubu je od založení. „Začal jsem střílet na základní škole. Tenkrát přišel zástupce ředitele, s tím, že se ve městě konají střelecké závody. Tak jsem to zkusil a vyhrál. To mě dostalo. Vstoupil jsem do tehdejšího Svazarmu,“ vzpomíná zkušený střelec. K jeho oblíbeným soutěžním zbraním patří malorážka a vzduchová pistole. Dneska střílí už jen svátečně, ale střelbě propadla jeho dcera.

Střílí táta i babička

Barbora Jeřábková z SSK Slatina Brno má naopak střeleckou kariéru před sebou. Je už mistryní České republiky ve střelbě ze vzduchové pušky v Plzni. Jezdí na závody několikrát do měsíce, třeba i na tři dny. Jak říká, má vztah ke zbraním v rodině. „U nás střílí táta i babička. Já trénuji pravidelně dvakrát týdně. Protože u nás nemáme střelnici, udělal mi táta střelnici doma. Střílím z ložnice do obýváku,“ popisuje talentovaná sportovkyně svůj neobvyklý trénink.

Sáčky na psí exkrementy. Ilustrační foto.
Rozruch v Třešti kvůli psím výkalům: Krtek si je nevezme do chaloupky, zaznívá

Trenérka Ludmila Čiháková ze střeleckého klubu Sezemice přivezla do Třeště devět dětí. Trenérkou je víc než pětadvacet let. Jak říká, Sezemice mají jen malý střelecký klub, ale o střelbu je tam takový zájem, že některé děti musí klub odmítat. „Některé ale nakonec odejdou sami. Vidí střelbu v akčních filmech, ale v reálu je to jinak. Já učím děti zacházet se zbraní tak, aby si neublížily. Aby neublížily jiným a aby věděly, že zbraň není na hraní,“ zdůrazňuje trenérka a dodává, že někteří malí střelci časem odejdou, ale jiní u tréninku vydrží a stávají se z nich mistři. Střelecký klub Sezemice vychoval například Adélu Zrůstovou, která si z Mistrovství světa ve sportovní střelbě v kategorii juniorů Káhiře přivezla stříbro.