„Stříbrné údolí je zelenou tepnou města Jihlavy. Navazuje na zelený okruh, takže do budoucna jeho význam poroste,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman (Žijeme Jihlavou) a dodal: „Návštěvníci budou mít možnost vybrat si mezi zoologickou zahradou, areálem volnočasových aktivit, dětským parkem nebo podobně.“

Lokalita spojuje místa, kde se v minulosti dolovalo stříbro a má velký potenciál. „Stříbrné údolí zahrnuje důležité projekty, které se řeší. Jde o části města, do kterých se už investovalo mnoho peněz, energie a času,“ dodal Zeman a jako příklad uvedl areál Modety.

Ten město sice předloni odkoupilo, ale výroba v něm stále probíhá. Město mělo v době odkupu více možných záměrů, jak areál využít. Hovořilo se například o prostorech pro vedlejší zoologickou zahradu nebo ubytování pro školní zájezdy. „Zde by bylo vhodné parkoviště pro návštěvníky zoo i pro osoby, které pracují v centru města,“ podotkl tehdy náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Právě pro ZOO Jihlava je areál Modety velmi atraktivní, mohlo by tam být občerstvení, zázemí a případně i expozice se zvířaty. „V současnosti je to jediné území, kam a kde se může zoo rozvíjet,“ připomněl mluvčí Martin Maláč a připomněl, že v létě o víkendech je již kapacita zoo na hraně svých možností.

„Byly by zcela jistě nutné počáteční investice do rekonstrukce a výstavby v rámci Modety, ale Jihlavě by se tyto peníze poměrně rychle navrátily v přílivu dalších turistů, zvýšeném povědomí a větší atraktivitě města v širším okolí,“ uvažoval nahlas Maláč.

Aktuálně už má dle radních město konkrétní představu, kterou podrobuje finanční analýze. Začátkem příštího roku by chtělo s těmito plány seznámit jihlavskou veřejnost, stejně jako s možnou budoucností lokality u zábavního centra Robinson.

Další projekty ale budou během na dlouhou trať, některé z nich jsou ve fázi ideových studií. „Konkrétní investiční výdaje jsou plánovány v rámci horizontu zhruba deseti let, jinak se ale opravdu bude jednat o dlouhodobou péči o danou lokalitu,“ potvrdil mluvčí radnice Martin Kukla.

Území je již nyní atraktivní pro procházky, výlety na kole nebo projížďku na in-line bruslích, sportovních aktivit by tam ale mohlo být daleko více a rozvíjet lze i kulturní nebo naučné aktivity. Město chce pracovat také s potenciálem řeky Jihlavy a Jihlávky.

Otázkou zůstává financování. Město bude žádat o spoluúčast Kraj Vysočina a chce také rozvíjet spolupráci s privátním sektorem. Kontakt s jihlavskými firmami však radnice zatím nenavázala.