Ideovou studii Stříbrného údolí představil její autor Jakub Deml. „Cílem je shrnout poznatky o území a připravit podklad, na který by bylo možné navázat,“ vysvětlil úvodem s tím, že územní plán nezachytí kvalitu prostoru. Lokalita by prý měla být rozvíjena dlouhodobě a koncepčně. „Nechceme vyvolávat další investice, spíše zhodnotit ty, které už město provedlo,“ upřesnil Deml.

Ideová studie obsahuje půltucet principů rozvoje. Jedná se o zkušenosti z urbanistické praxe, které lze přenést na devět lokalit Stříbrného údolí. Teraza Kafková z útvaru městského architekta pak prozradila, že jde například o řeku ve městě, která má ekologickou i společenskou hodnotu. Zelený koridor by pak měl sloužit cyklistům, kteří chtějí jezdit rychle i chodcům, kteří se pomalu klidně procházejí.

Strategickým projektem je v první řadě budoucnost areálu Modety a jeho propojení s areálem ZOO. „Pak se bude řešit okolí památníku královské přísahy,“ plánovala Kafková. U areálu Českého mlýnu, kde je také skatepark, pak prý chybí zázemí. To by mohla do budoucna poskytnou loděnice.

Hledaný David Hoffinger
Policisté hledají násilníka odsouzeného za týrání dětí

Zastupitelům napříč politickým spektrem se ideová studie líbila. „Je to věc, kterou bychom se měli do budoucna intenzivně zabývat,“ uvedl po prezentaci bývalý primátor a současný zastupitel Jaroslav Vymazal (ODS). „Vzniká projekt, který se může stát symbolem města, protože jednotlivé identity vhodně propojuje,“ přidal se koaliční Marek Hovorka (Fórum Jihlava). Pozitivní reakce přišla také od opozičního Jiřího Pokorného (ANO). „Je to o Jihalvě, pro Jihlavu a pro Jihlavany,“ ocenil.

Některým zastupitelům se však nelíbilo, že dokument neobsahuje časový ani finanční rámec, Jaromír Kalina (KDU-ČSL) označil dokument za bianco šek. „Finance se budou muset schvalovat, nebudeme vše dělat naráz,“ reagovala primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Po diskuzi, zda bude dokument schválen nebo vzat na vědomí, nalezla radnice řešení. Třiadvaceti hlasy se schválila ideová studie s tím, že akční plány budou vytvářeny a schvalovány až posléze.