Přestože do Štědrého dne zbývá měsíc, pěstitelé vánočních stromků jsou již v pozoru. Začátkem prosince totiž na Jihlavsku začne prodej vánočních stromků.

„Nyní budu stromky zastřihávat," informoval za firmu Dřevo-Vysočina Michal Nechvátal. Jeho výměra plantáží s vánočními stromky činí kolem čtyř hektarů. „Do budoucna chceme plantáže rozšířit na již vlastnící pozemky na plochu deset hektarů. V současné době převažuje na plantážích smrk pichlavý, borovice černá a v menší míře jedle obrovská. Zabýváme se i každoročním prodejem vánočních stromků z vlastních i cizích zdrojů na vánočním jarmarku v Jihlavě a přímo ve Smrčné," poznamenal plantážník. Vánoční jarmark v Jihlavě začne v pátek 5. prosince.

Smrk pichlavý a borovice černá patří spolu se smrkem pichlavým zvaným stříbrňákem, jedlí kavkazskou a borovicí lesní podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků tradičně mezi nejoblíbenější. Podle Sdružení pěstitelů vánočních stromků bude letos nabídka kvalitních vánočních stromů dostatečná.

„Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita neustále roste. Při sklizni vánočních stromků tedy nedochází k poškozování lesů," vyjádřil se za představenstvo Sdružení pěstitelů vánočních stromků Miroslav Kubů. Cena stromů by se měla pohybovat ve stejné výši jako v loňském roce.

Samostatnou kapitolou jsou podle pěstitelů vánoční stromky v kontejnerech. „Mnoho lidí takové stromky nakupuje s myšlenkou, že si později tento stromek vysadí například na zahradě. Udržet vánoční stromek v kontejneru do jara je ale velmi náročné, a pouze malé procento takto vysazených stromků na jaře zakoření a ujmou se," řekl Miroslav Kubů.

Přezimování vánočního stromku v kontejneru je podle něj v běžných domácích podmínkách docela obtížné. „Vánoční stromky se v kontejnerech prodávají zejména z toho důvodu, aby stromek vydržel dlouho v perfektním stavu a byl stabilní," uzavřel předseda pěstitelů.