To nebude přednáška, to bude povídání. Historie neznamená jenom letopočty a data. Je všude kolem nás. Řekla Silvie Čermáková z Muzea Vysočina na letošním posledním dílu Muzea na dlažbě. Ten se týkal dlouhého devatenáctého století a nesl název Příběh z věku páry.

Povídání v ulicích Jihlavy o době minulé předcházel černobílý a němý Kinematograf aneb groteska z jihlavské krčmy. Tu připravili a natočili studenti Střední uměleckoprůmyslové školy (SUPŠ) Jihlava – Helenín. „Je to pro nás zábava. Loni jsme s paní Čermákovou spolupracovali v rámci školní praxe. Letos to děláme dobrovolně," uvedla studentka SUPŠ Klára Točíková.

Do projektu Muzeum na dlažbě se zapojuje ve svém volném čase celá třída. Čermáková pro studenty vybere text z jihlavských kronik, který mají za úkol ztvárnit. Jakým způsobem to udělají, je na nich. Loutky, film, hrané představení nebo i televizní reportáž o tom, co se stalo za hradbami staré Jihlavy. To jsou cesty, jak studenti návštěvníkům letošních čtyř dílů Muzea na dlažbě povídání o historii Silvie Čermákové v ulicích uvedli.

Do projektu ale není zapojena pouze jedna třída, ale celá škola. „Pomáhají i studenti z oboru Design oděvu, kteří navrhují a šijí kostýmy pro hry. Reklamní bannery zase připravovali ti, kteří studují Reklamní tvorbu," uvedla učitelka praktické výuky na škole SUPŠ Zdeňka Kozlíková.

Kromě zábavy a trénování své kreativity studentům spolupráce s muzeem přináší také to, že se naučí vystupovat na veřejnosti a přiučí se něco nového o historii. Na projektu Muzeum na dlažbě, který pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, se třída chce podílet i příští rok. Dobrovolníci by rádi navázali spolupráci i se studenty herectví. „Byla by to pro nás zajímavá zkušenost a získali bychom i další kontakty," doplnila Točíková.

Povídání o jihlavské historii obohacené netradičním zpracováním příběhů z minulosti studenty SUPŠ se uskutečnilo již druhý rok. Na programu bylo po tři zářijové a jednu říjnovou sobotu. „Projekt ukazuje, že se mladí o historii skutečně zajímají a že je může bavit," zakončila Čermáková. Po promítání sobotního studentského filmu pak následovalo její povídání v ulicích Jihlavy o starých hostincích, kinech, pomnících, ale i bojích a zapomenutých tajemstvích.

Ivana Holzbauerová