Tématu Obchodního domu Jihlava na Masarykově náměstí se v zimním semestru věnují studenti z ateliéru architektury A1 na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. V minulém týdnu prezentovali své rozpracované návrhy přímo na jihlavské radnici a mohli si vyslechnout připomínky a podněty přímo od zástupců města i široké veřejnosti.

Mladí vesměs nedávají budoucnosti obchodního domu mnoho šancí. „Většina návrhů s budovou bývalého Prioru vůbec nepočítá, některé pak využily alespoň část jeho konstrukce,“ shrnul návrhy mluvčí radnice Martin Kukla. Petr Laštovička z ODS však před volbami uvedl, že město nemá finance, aby obchodní dům odkoupilo a zbouralo. Schůdná varianta je domluvit se s vlastníkem na změně vhledu této budovy z roku 1983. Studenti nyní budou na svých projektech dále pracovat a v únoru příští rok představí jejich finální verzi.

Mezi mnoha vizemi mladé generace se objevil například baldachýn ve spodní části náměstí, samostatné objekty po celé ploše náměstí včetně dvou výrazných věží, vodní hladina, galerie na nožkách, modulární prstenec okolo náměstí, či vzdušný poloprůhledný přístřešek na místě dnešního obchodního domu. „Nápady studentů jsou neotřelé a inovativní. Představují vykročení z běžného proudu přemýšlení o centru Jihlavy. Poskytují svými přístupy cenný rámec pro zhodnocení různých alternativ budoucího vývoje náměstí,“ ocenila koordinátorka projektu revitalizace Masarykova náměstí Tereza Kafková.

Otázka budoucnosti obchodního domu uprostřed náměstí je zásadní i pro chystanou revitalizaci Masarykova náměstí. Město před pár týdny vyhlásilo výsledky architektonické soutěže na toto téma a všechny návrhy lze aktuálně vidět v hale radnice.