Svoji premiéru ve Studentských předčasných parlamentních volbách si příští středu odbude Střední průmyslová škola Jihlava. Do voleb „nanečisto", které se po celé republice konají ve dnech 2. a 3. října, se na Jihlavsku zapojily ještě další dvě školy. Jednou je Střední škola automobilní Jihlava a druhou je Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Jihlava.

„Této akce se letos Střední průmyslová škola Jihlava účastní poprvé. Chceme, aby si žáci vyzkoušeli, co všechno obnáší být voličem. Někteří naši zletilí studenti už zkušenosti s klasickými volbami mají. Důležité je to i pro ty, kteří zatím kvůli nízkému věku volit nemohou," řekla učitelka Věra Kasalová, která má volby nanečisto na starosti.

Na studentské volby se chystají také na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Jihlavě. Tam už se této akce účastní poněkolikáté a mají s ní bohaté zkušenosti. „Předpokládám, že se ve čtvrtek zapojí všichni studenti. V občanské nauce probíráme také téma politické strany a politické ideologie. Díky tomu, že si vše vyzkouší přímo v praxi formou studentských voleb, se v problematice lépe zorientují," uvedla učitelka Kateřina Foitová s tím, že od studentů mají na volby pozitivní ohlasy. „Studenty to baví. Nás čas od času překvapí výsledky voleb. Například v krajských volbách 2012 studenti svůj hlas hodně dávali České pirátské straně a podobným malým stranám s často radikálním přístupem," dodala Foitová.

Studenti dokážou učitele překvapit

Už třetím rokem studentské volby probíhají na Střední škole automobilní Jihlava. I tam dokáží studenti své pedagogy hodně překvapit. Při lednových prezidentských volbách tam vyhrál Vladimír Franz, od studentů této školy obdržel přes 60 procent hlasů.

„Zajímavé byly i výsledky krajských voleb 2012, kde Komunistická strana Čech a Moravy získala kolem deseti procent hlasů. Mladí ji volí buďto schválně, nebo pod vlivem názorů v rodině. Studenti se hodně přiklání i k dalším buďto extrémně levicovým nebo extrémně pravicovým, stranám. Je na nich také vidět nespokojenost se současnou českou politikou," přiblížila další podrobnosti výchovná poradkyně Eva Neuwirthová.

V rámci studentských voleb se mladí lidé seznamují se základními prvky demokracie a volebním systémem České republiky. Mohou se zúčastnit studenti starší patnácti let. Studentské volby pořádá společnost Člověk v tísni v rámci vzdělávacího programu Jeden svět na školách. Předčasné volby do Poslanecké sněmovny PČR se konají ve dnech 25. a 26. října.

ZUZANA MUSILOVÁ