V úterý do Telče zavítá padesátka studentů konzervatoří a hudebních škol z celého světa, kteří se zúčastní letošního jubilejního 20. ročníku Francouzsko-české hudební akademie. Až do 11. července je čekají interpretační kurzy a kurzy komorní hudby pod vedením předních českých a francouzských hudebníků, koncerty, veřejné přehrávky a další program.

„Tato akce je pro Telč velmi významná, je to událost evropského rozměru. V rámci 20. ročníku budou oceněny významné osobnosti a hudebníci, bez nichž by tu akademie nebyla. Pro studenty byly letos pro zpestření připraveny dvě soutěže, jedna se týkala znělky akademie. Druhá byla interpretační a její vítězka získala stipendium na školné," uvedla místostarostka Telče Hana Müllerová. Studenti za školné, které pokryje ubytování a stravu, zaplatí 
4 500 až 5 000 korun. Výuku mají zdarma.

Součástí letošního programu bude podobně jako loni 
i workshop pro žáky a učitele základních uměleckých škol. „Ten se v minulém roce velmi osvědčil. Profesoři akademie budou probírat témata, jako je výběr repertoáru, překonání trémy, příprava na profesionální kariéru a podobně. Pro obě strany je to velmi přínosné," doplnila telčská místostarostka.

Během dvaceti let trvání akademie se v Telči vystřídalo přes tisíc studentů. Kromě těch českých a francouzských na akademii to jsou i mladí lidé z Belgie, Polska, Slovenska, Itálie nebo vzdáleného Tchaj-wanu. „Studenti opakovaně jezdí za svými profesory. Díky této škole nemají studenti problém najít uplatnění v zahraničí, řada z nich v současné době patří k předním umělcům," zmínila Müllerová. V rámci akademie se uskuteční koncerty pro veřejnost. Bližší informace jsou na webu www.akademietelc.cz.

Akademie byla v roce 1995 založena městem Telč, kulturním oddělením Francouzského velvyslanectví v Česku a Francouzským institutem 
v Praze. Telč akci podporuje částkou sto tisíc korun, další peníze dává Kraj Vysočina, Ministerstvo kultury a ostatní sponzoři. „Poté, co se Telč stala městem UNESCO, tehdejší starosta Václav Jehlička spolu s dalšími vymyslel akademii, která zásadně obohatila kulturní život v regionu," uzavřela Müllerová.

ZUZANA MUSILOVÁ