Studentky se čtrnáct dní staraly o seniory a od našich sousedů si přivezly bohaté poznatky, které jim do budoucna pomohou například i s výběrem povolání.
„Naším úkolem bylo seniory vykoupat, nakrmit a celkově postarat se o jejich hygienu," popsala hlavní náplň praxe studentka Aneta Dohnalová, pro kterou to byla první velká praktická zkušenost. Vedle sebe ovšem měla zkušený personál i kolegyně, které poradily. Některé studentky už totiž měly zkušenosti z praxe v domově pro seniory v jihlavském Lesnově.
„Rozdíl oproti českým domovům je v mnoha ohledech velký. V Německu jsou v domovech lidé, kteří se už o sebe nedokážou postarat, kdežto v českých domovech důchodců jsou mnohem mladší senioři, kteří jsou často ještě vitální," přidala postřeh studentka.
Podporují péči terénních pracovnic
Ředitelka jihlavské vyšší odborné školy Marcela Křivánková tento postřeh doplnila. „Průměrný věk klientů v Německu je skutečně vyšší, je tam tendence, aby se lidé co nejdéle udrželi v domácím prostředí. I když musím říci, že i u nás pozoruji vzestupnou tendenci tohoto trendu," poznamenala k tomu Křivánková. I v české prostředí podle ní dochází k čím dál větší podpoře služeb terénních sociálních pracovníků, kteří k seniorům dojíždí do domácností a pomáhají jim s běžnými úkony.
Další odlišností oproti českým domovům je podle studentky možnost zařídit si pokoj v domově podle představ klientů. „Senioři mohou mít v domově vlastní kočku nebo vlastního psa, na kterého byli zvyklí z domova. Dále si tam mohou vzít svůj nábytek a další předměty. Prostě si vytvoří takové domácí prostředí, ve kterém se cítí příjemně," vysvětlila Dohnalová.
Co se týče zatížení jednotlivých pracovníků, i zde jsou patrné rozdíly. „Z toho, co jsme měli možnost vypozorovat, tak u nás na jednoho pracovníka připadá více klientů a větší rozsah úkolů než v zahraniční. S tím souvisí potom i časové možnosti, v rámci kterých se jednotliví pracovníci mohou klientům věnovat," zamyslela se ředitelka Křivánková.
Studentky se během stáže domlouvaly především německy. „První dva dny jsme se domlouvaly různě, rukama i nohama, ale potom jsme se hezky rozmluvily," usmála se sympatická studentka s tím, že jazyková bariéra byla rychle překonána. V průběhu čtrnáctidenní praxe měly možnost využít také další jazykové znalosti. Jednak kvůli domluvě se stážisty z dalších zemí a také proto, že během volného času měly možnost poznat dvě další německá města. Studentky vyjely během víkendu do Drážďan a do Berlína.
Pro Anetu Dohnalovou byla praxe motivací do budoucna. „Na konci praxe jsem měla dobrý pocit z toho, že jsem mohla někomu pomoci. Takže i když jsem si zpočátku myslela, že tuto práci nebudu moci dělat, tak na konci se dostavil opačný pocit," dodala závěrem studentka. Další stážisté vyjedou v rámci odborné praxe na 14 dnů do Londýna. Do tamního domova vyjede 15 studentů už letos v dubnu.
Projekt v Lipsku byl zaměřen na získání zkušeností v organizaci a realizaci sociálních služeb v zemích EU. Uskutečnil se v rámci programu Erasmus+ v České republice zprostředkovaného Národní agenturou pro evropské programy NAEP.