Organizátoři ze Sdružení na podporu mezinárodního přátelství Slunce chtěli jiný termín, ale alternativu v kalendáři nenašli. V jednu chvíli se nabízel přesun do května, v té době bylo ale obsazené divadlo DIOD, kde přehlídka našla v posledních letech ideální zázemí.

Nakonec pořadatelé zkusí prázdninový termín uchopit jako výzvu. „Jsme zvědavi, jak se prázdniny na přehlídce promítnou. Bereme to jako novou zkušenost," poznamenala Alena Mikulíková, jedna z hlavních organizátorek. Letošní regionální přehlídka studentského divadla začne ve čtvrtek 13. března a vyvrcholí o dva dny později, tedy v sobotu 15. března. V polovině března se konalo i předcházejících třináct ročníků.

Jarní prázdniny mohou mít ten efekt, že na představení zamíří vrstevníci účinkujících i mládež školou povinná více ze skutečného vlastního zájmu. Pokud tedy zrovna neodjedou za zimou, nebo naopak za teplem.

Na jevišti jihlavské scény, která si někdy říká alternativní, se během tří festivalových dní vystřídá devět souborů. Přestože se přehlídka JID 20-14 profiluje jako regionální, znovu se přihlásily také soubory, které nejsou z Vysočiny. „Přijedou soubory, které tady zatím nikdy nebyly. Na druhé straně nebudou chybět DS Spoušť z jihlavského gymnázia nebo DS Negatyv z telčského gymnázia," řekla k zaslaným přihláškám Mikulíková.

Loni přijelo do Jihlavy dvanáct souborů. Letos přihlášených devět nemusí být konečné číslo, kdyby se ještě někdo ozval dodatečně, může mít ještě šanci.

Ti, kteří nejvíc zaujmou hodnoticí odbornou porotu, mohou získat doporučení na dvě národní přehlídky. Jihlavská regionální přehlídka bývá odrazovým můstkem k účasti na Mladé scéně v Ústí nad Orlicí, což je celostátní přehlídka studentských divadelních souborů. Před rokem získal doporučení DS Saši Liškové při ZUŠ Jihlava. Z Jihlavy lze postoupit také na Šrámkův Písek, zaměřený na experimentující divadlo. „Vzdělávací součástí jihlavské přehlídky jsou workshopy zaměřené na osvojování divadelních dovedností," doplnila Mikulíková.