Jihlavská škola se do voleb nanečisto zapojila úplně poprvé. Skutečné eurovolby se v Česku konají v pátek 23. a v sobotu 24. května.

Možnost dát svůj hlas některé z kandidujících stran a jejich kandidátům si v pondělí nenechala ujít ani devatenáctiletá studentka čtvrtého ročníku oboru Management a podnikání v umění a v reklamě Nikol Řepková. „Já jsem volila už dvakrát, bylo to v druhém kole prezidentských voleb a v podzimních parlamentních volbách. Využila jsem i této možnosti, která je vlastně jen zkušební. Účast beru jako svou občanskou povinnost," řekla sympatická studentka s tím, že i jeden hlas něco znamená, a může tedy něco změnit. „Chtěla jsem, aby ani v tomto případě nechyběl můj hlas. Jsem zastáncem demokracie a svobody názorů, i kdy to zní teoreticky lépe, než je to potom v praxi. Proto bych nikdy nemohla volit například dělnickou nebo komunistickou stranu a podobně," doplnila Řepková.

Studentských voleb se v pondělí zúčastnilo asi sedmdesát studentů ze tří stovek, které školu navštěvují. Pokračovat tam budou i v úterý dopoledne. „Pondělní účastí jsme velmi mile překvapeni. Napoprvé tedy máme dobrou zkušenost," uvedla učitelka občanské výchovy Lenka Pávková, která má akci na starost, a doplnila: „I kdyby se zúčastnilo jen pár studentů, volby nanečisto určitě mají smysl. Je totiž spousta studentů, kteří ani neví, že nějaké takové volby budou, doma to s rodiči neprobírají. Takto budou mít určité povědomí a my jim vše přiblížíme, budou vědět, o co jde."

Přípravy na studentské volby v jihlavské škole trvaly asi dva až tři týdny. Studenti dali informace na Facebook a přímo ve škole připravili velkou nástěnku s kandidáty a kandidujícími stranami. Sestavili také volební komisi. „Volby nanečisto jsou dobrou příležitostí pro ty, kteří ještě nemohou volit v klasických volbách. Zjistí, jak to chodí, a nebudou se bát. Mezi spolužáky se rozpoutala diskuse, debatují o tom, jestli už volili, kdo koho volil a podobně," zmínil člen komise Matěj Mašín. Další zajímavý postřeh přinesla i další členka komise Renata Vindušková. „Já jsem seděla i v komisi u klasických voleb v jedné malé vesničce na Kutnohorsku. Tehdy mě překvapila vysoká účast místních lidí. Bylo to hodně podobné jako tady," uvedla Vindušková.

ZUZANA MUSILOVÁ