Přívalové deště s kroupami způsobily problémy například Stanislavu Mácovi. „Co bude s jahodami, uvidíme, moc nadějně to nevypadá. Hokaida a cukety se budou muset znovu zasadit. Brambory to se zpožděním asi zvládnou,“ hodnotil ve středu dopoledne Stanislav Máca.

Podívejte se na další fotografie z nedělního večera:

Jak přesně se kroupy a přívalový déšť na plodinách podepsaly, zatím zahrádkář z Telče spíše odhaduje. „Bahno nás blíže nepustí, včera to bylo znovu pod vodou, ale již bez krup,“ dodal Máca.

Situaci okomentoval také předseda Českého zahrádkářského svazu v Telči Ladislav Dufek. „Přírodě neporučíme, to se nedá nic dělat,“ řekl k tomu. Vysvětlil, že kroupy šly kruhem. Některé zahrádky úplně minuly, ale třeba v místní části Štěpnice jsou škody velké.

Pět let v Jihlavě fungovala linka, která cestující přepravovala mezi městským nádražím a náměstím.
Ztracené miliony a prázdné autobusy. Evropská linka 6 v Jihlavě jezdila pět let

Tam zbyly z rajčat jen stvoly, listy jsou omlácené. „Rajčata byla nedávno vysazená ven, jsou v stádiu, kdy jsou náchylná na poničení. Rozsekaného je toho více, třeba listí na víně, ale ta rajčata byla mladá,“ vysvětlil Dufek, proč lidé hořekují hlavně nad ztrátou rajčat.

Podívejte se na nádherné video z Hodic:

Zdroj: Vladimír Hink


Letošní úroda se ještě dá zachránit, pokud zahrádkáři seženou sadbu, na výsev už je pozdě. „Ale někdo ještě má zásoby, já už dostal dvě nabídky, pomůžeme si,“ ocenil Dufek, jak zahrádkáři drží při sobě.

Ohledně materiálních škod by situace neměla být nijak tragická. Jsou sice poničené fóliovníky, ale o rozbitém skleníku Dufek zatím nevěděl. Na likvidaci škod pak budou poškození většinou sami, podobné výkyvy počasí přicházejí z jeho zkušenosti tak jednou za deset let a platit pojistku se příliš nevyplatí.