„Bouřka s sebou přinesla vítr a hlavně krupobití. Kroupy byly velké asi půl centimetru a podle mých měření spadlo 18 milimetrů vody,“ popsal večerní řádění bouřky v Popicích u Jihlavy Marek Řezáč.

Supercelární bouře s sebou přinesla zajímavé zbarvení nebe. To se zatáhlo do růžové až fialové barvy. Ojedinělý úkaz přitáhl pozornost. Zachytila ho také Marcela Trnková v Jihlavě.

Nebe před a po bouřce v Jihlavě.Nebe před a po bouřce v Jihlavě.Zdroj: Marcela Trnková

Dle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se na pomezí Čech a Moravy vyskytovaly pravostáčivá a levostáčivá supercela. U obou bylo velké riziko krup a nárazů větrů.

Nadělení v podobě krup zažily lidé už v neděli brzy ráno na Telčsku. I tam kroupy bičovaly úrodu. Za celou neděli až do pondělních osmi hodin ráno spadlo na stanici ČHMÚ v Jihlavě-Hruškových Dvorech 13,6 milimetrů srážek.

Bouřka. Ilustrační foto
Hlasité probuzení. Jihlavsko ráno zasáhly silné bouřky s kroupami

I v dalších dnech bude pokračovat proměnlivé počasí, dočkáme se i bouřek a deště. Slunce bude svítit jen přechodně. „V pondělí a v úterý budou teploty kolísat kolem dvaceti stupnů, uprostřed týdne se nepatrně ochladí. Konec týdne slibuje opět teploty mezi dvaceti až pětadvaceti stupni,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Během pondělí se mohou na Vysočině objevit bouřky především v severní části Pelhřimovska a Havlíčkobrodska.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Řidiče potrápí uzavírky silnic na Jihlavsku.

Zdroj: Deník/Martin Singr