„Od vedení zoo jsem dostal za úkol vymyslet dvě jména indonéského původu, což bylo neuvěřitelně těžké. Chtěl jsem vybrat dvě jména, která by k sobě pasovala. Měl jsem vybrané dvě dvojice Surya a Candra, znamenající slunce a měsíc, nebo Hari a Mau, znamenající tygr. Nakonec je to tedy slunce a gr,“ vysvětlil výběr jmen kmotr dvou tygřat hudebník Jan Pokorný - Pokáč.

Lidé stojící kolem jeviště vybraná jména ocenili dlouhým potleskem. „Moc se mi obě líbí. Do jihlavské zoo chodíme často. Těšil jsem se, až tygřata uvidím, jsou to totiž moje nejoblíbenější zvířata,“ usmál se malý návštěvník zoo Marián Ganišin z Brna.

Odhalení festivalového plakátu k MFDF Ji.hlava.
Festivalu dokumentů bude rezonovat téma paměti

Tygřata se však křtu osobně neúčastnila. Zůstala ve výběhu s matkou Čintou. Na pódiu stály pouze jejich fotografie, u nichž se slavnostně odhalovala jména. Návštěvníci zoo si dvojčata mohli prohlédnout ve výběhu. „Ty jsou ale krásná. Podívej, jak si hezky hrají a zlobí matku Čintu,“ nešetřili obdivem lidé u skel výběhu.

„Jedná se o naše druhá dvojčata tygrů sumaterských. V zoo se narodila po čtvrt století, v den narozenin jejich matky Činty,“ neskrývala radost ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

Ve volné přírodě na ostrově Sumatra v Indonésii žije totiž asi jenom pět set jedinců. „Je to ohrožený druh. Pro naše tygří slečny budeme hledat vhodné samce. Dva roky zůstanou u své matky Činty, a poté půjdou do jiné zoo za partnery,“ přiblížila osud tygřích slečen ředitelka Kubíková.

Tygří dvojčata jsou v jihlavské zoo velkým chovatelským úspěchem. „Naši chovatelé se pečlivě starají o všechny své svěřence. Tygřata nejsou jediná mláďata, která se letos u nás narodila. Brzy ve výběhu budou mláďata levhartů sněžných,“ dodala ředitelka.

Mláďata je však možné spatřit například i ve výběhu zeber burchellových, bernešek havajských, lemurů kata, lvíčku zlatých, gibonů a dalších zvířat.

Koncert Tomáše Kluse na Bernard festu 2018.
OBRAZEM: Bernard Fest nabídl koncert Tomáše Kluse i Karla Gotta