Nejlepší exponáty členů českého i německého svazu filatelistů jsou k vidění na filatelistické výstavě Ostropa 2013, která začala ve čtvrtek v Jihlavě. Jsou mezi nimi i první poštovní známky, které byly ve Velké Británii vydané roku 1840. „Výstava patří mezi nejprestižnější filatelistické akce v letošním roce," řekl předseda Svazu českých filatelistů Walter Müller.

Výstava připomíná dvacáté výročí vzniku České republiky a dvacáté výročí české poštovní známky. Potrvá do neděle 28. dubna. „Výstava je soutěžní, úspěšní filatelisté si mohou zajistit účast na výstavách pořádaných mezinárodní filatelistickou federací," uvedl Müller.

Známky vydané 6. května 1840 s portrétem královny Viktorie v hodnotě jedné a dvou pencí byly prvními známkami, které se začaly používat. Začala tím historie poštovních známek. „Poštovné do té doby platil buď odesílatel, nebo příjemce, ale byly v tom strašné zmatky, proto byly zavedeny známky," poznamenal Müller.

Zajímavostí výstavy, jejíž historie začala před druhou světovou válkou, je kombinace uměleckých děl a známek. „Návštěvníci mohou porovnat originály obrazů například Josefa Čapka, Cyrila Boudy či Antonína Chittussiho s dokumentací, rozkresbami, převodem na rytinu a konečnou podobou poštovní známky, která podle obrazové předlohy vznikla," uvedl Martin Tůma z jihlavského Klubu filatelistů, který výstavu pořádá spolu se Svazem českých a německých filatelistů a Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě.

Zájemci si mohou během trvání výstavy poštovních známek koupit také turistické známky, o něž je stále větší zájem.

Výstava Ostropa 2013 se koná v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici a na Masarykově náměstí v Jihlavě. Do města se vrátila po deseti letech. Během doprovodného programu se uskuteční autogramiáda tvůrců poštovních známek, budou otevřeny příležitostné poštovní přepážky, zájemci mohou získat razítko výstavy a koupit si filatelistický materiál do vlastních sbírek.

JAROSLAV BUČEK (ČTK)