Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.

„Naši návštěvníci si u nás na recepci mohou zakoupit náramek, který ve tmě svítí, tykadla nebo dřevěnou hru. Tím lidé přispějí na nadaci Světluška na pomoc nevidomým a slabozrakým. Peníze dáváme rovnou do pokladničky, která je zapečetěná. Budeme ji odevzdávat," řekla recepční zábavního parku Robinson Beáta Kováčová.

Podle ní se lidem nejvíce líbí tykadla. „Děti je chtějí koupit, tak rodiče občas svolí," zasmála se Beáta, která o akci v ostrově zábavy návštěvníky informovala prostřednictvím rozhlasu.

Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě – bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.   Ode dneška až do pátku navíc můžete ve městech Vysočiny potkávat dvojice dobrovolníků v kostýmech s tykadly a krovkami. Začala totiž celonárodní sbírka, jejíž výtěžek slouží mimo jiné na výcvik vodicích psů, speciální pomůcky, studijní stipendia nebo osobní asistenty.

Světluška posvítila na cestu tmou například osmileté nevidomé Věrce S. z Huslenek, které přispívá na osobní pedagogickou asistentku. Ta s Věruškou pracuje nejen ve škole, ale připravují se společně i na vyučování. Věrka navštěvuje klasickou třetí třídu základní školy, a protože je velmi vzornou žákyní, zvládá s asistentkou bez problémů studijní tempo svých spolužáků.

„Světlušky budou zářit ve více než třech stech městech a obcích po celé ČR, abyste je ve svém okolí nepropásli, vznikla webová stránka svitis.cz. Na ní v době sbírky snadno zjistíte, kde se blízko vás aktuálně nachází dobrovolníci s kasičkou ve tvaru lucerny," řekl ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip a doplnil, že na svitis.cz, naleznou příznivci Světlušky i knihovny, kde lze také podpořit sbírku, nebo vybrané příběhy těch, kterým společně se Světluškou už pomohli.

Světluška svítí již od roku 2003. Do projektu se prozatím stihlo zapojit více než 66 tisíc dobrovolníků a miliony dárců.