Světový den předčasně narozených dětí připadá na 17. listopadu. Předčasně, o den dříve, se rozsvěcují památky a nejrůznější místa po celém světě. Letos se k akci připojí i jihlavská nemocnice. „Symbolické rozsvícení purpurovou barvou proběhne na novorozenecké JIP ve čtvrtek 16. listopadu. Barevným světlem podpoříme péči o nezralé novorozence. Ročně je jich z 1300 narozených dětí v jihlavské nemocnici zhruba 300,“ uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Zdroj: Youtube

Světový den předčasně narozených dětí chce purpurovým světlem upozornit na problém, šířit osvětu a také poděkovat lékařům za péči. „Světlem připomeneme, že díky neonatologům a moderním přístrojům se daří skvěle péče o miminka, která mají při narození takovou váhu a rozměr, že se vejdou téměř do dlaní,“ doplnila mluvčí.

Purpurové světlo tak mohou lidé ve čtvrtek 16. listopadu spatřit na mnoha světových monumentech. V Jihlavě se podle mluvčí Zachrlové rozsvítí také morový sloup na Masarykově náměstí. S péčí o nezralé novorozence pomáhá v Česku i organizace Nedoklubko.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svatý Martin projel Jihlavou a házel zlaťáky mezi tisíce přihlížejících

Zdroj: Deník/Martin Singr