„Chceme tak přispět k propagaci těchto pozapomenutých zdrojů čisté vody a zajímavých míst naší přírody opředených mnoha pověstmi," vysvětlil Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce. Anketa se koná letos už posedmé.

Sbírají tipy

Každý smí v anketě nejen hlasovat, zapojit se může i tím, že navrhne studánku, která podle něho nese některý z přívlastků nejkrásnější, nejmilejší, nejlepší, nejvydatnější, nejoblíbenější a podobně.

Návrh by měl obsahovat jméno studánky, popis cesty, kde ji hledat, fotografii, kontakt na navrhovatele a především zdůvodnění, proč by právě tato studánka měla  získat titul Studánka Vysočiny roku 2013. Návrhy lze zasílat do 22. dubna poštou na adresu občanského sdružení nebo na jejich e-mail.

Hlasování bude spuštěno v dubnu

O výsledku ankety se rozhodne v době od 22. dubna do 22. května, kdy budou moci zájemci na internetových stránkách sdružení Zelené srdce pro jednu ze studánek hlasovat.

O studánky je třeba pečovat. „Kolik je v kraji Vysočina studánek zatím naštěstí nikdo nespočítal, protože to znamená, že jich je stále ještě hodně. Až budeme vědět, že jich je posledních sto, tak to bude špatné. Pravdou je, že mnoho historických studánek už nalézt nelze, protože vyschly anebo byly zničeny například melioracemi. Všechny existující budeme ale potřebovat, protože čistá voda se stává stále větší vzácností," podotkl Pavel Koubek.