Ta kromě toho, že budou lépe svítit, také ušetří městu více než dvě stě tisíc ročně na energiích.

Veřejné osvětlení je v majetku města, ale starají se o něj Technické služby Třešť. Ty také požádaly o dotaci na výměnu světel z programu Ministerstva průmyslu a obchodu s názvem Efekt. „Technické služby žádaly už loni, ale nebyly úspěšné. Povedlo se to až letos. Dotace činí necelý jeden milion korun," potvrdil starosta Třeště Vladislav Hynk. Město k necelému milionu přihodilo z rozpočtu ještě dalších 2,2 milionu korun. „Celá investice vyjde na tři miliony korun a hotová by měla být do konce tohoto roku," vypočítal starosta.

Vyměňovat se bude celkem 248 světelných bodů z celkového počtu 771. Tento počet je dán pasportem veřejného osvětlení, který město v minulých letech vypracovalo. „Nelze říci, v jakých částech města se budou vyměňovat světla nejvíce, je to rozprostřeno po celém městě podle potřebnosti," poznamenal starosta.

Místní části vymění všechna světla

Už v minulých letech se výměny dočkala světla v Nerudově nebo Barvířské ulici v centru. Loni se měnilo osvětlení také v Šeříkové a Květné ulici. Tyto dvě ulice prošly celkovou rekonstrukcí.

Prioritou je podle starosty Třeště vyměnit osvětlovací tělesa, to znamená kromě světelných bodů také předřadníky, aby svícení bylo co nejúspornější. „Máme sedmnáct okruhů, prakticky ve všech z nich uděláme nějaké zásahy. Kompletně se budou měnit světla v místních částech Buková a Salavice," doplnil starosta Třeště.

Celkem půjde kromě 248 světelných bodů o 8 LED modulů, takzvaných předřadníků, a 17 spínacích bodů. „Výměnou světelných bodů bude dosaženo předpokládané roční úspory v nákladech na energie ve výši 237 tisíc korun," doplnil starosta Třeště Hynk.

Zmizet z ulic by měly takzvané syrečky, to znamená světla, která připomínají kulaté sýry nebo také talíře mimozemšťanů.

Výměny se nebudou týkat světel nad hlavním tahem ve směru z Telče na Jihlavu. Na to by podle vedení města musely být složitější úpravy. Do těch se nyní město pouštět nebude.