Sestry a lékaři na dětském oddělení jihlavské nemocnice mají za sebou rušný nedělní podvečer. 
Z dětského tábora Kratizna u Hodic jim sanitky přivezly devatenáct dětí s různými obtížemi. „Děti byly hospitalizovány převážně se žaludečními potížemi, průjmy 
a zvracením. Některé děti ovšem skončily s potížemi 
i na dalších odděleních nemocnice," potvrdila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Všichni malí pacienti byli do zdravotnického zařízení přivezeni v rozmezí zhruba hodiny a půl, proto bylo nutné posílit zdravotnický personál. „Bylo to později odpoledne, takže sestry, které měly odejít v šest hodin z denní směny zůstaly,
a ještě byly povolány další," doplnila k neobvyklému zápřahu Zachrlová.

Také během pondělního dne zůstávaly některé děti stále v péči lékařů v nemocnici. Některé dokonce skončily kvůli dehydrataci i na jednotce intenzivní péče. Dalších devět dětí bylo dovezeno do nemocnic v Pelhřimově a v Havlíčkově Brodě.

Co přesně se na táboře stalo, zjišťovali během pondělka také pracovníci Krajského hygienické stanice (KHS) Kraje Vysočina v Jihlavě.

ODJELI DOMŮ
Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví KHS vyloučil, že by se jednalo o problémy virového původu. „Hledáme zdroj nákazy, pravděpodobně ale půjde o bakteriální nákazu. Bližší informace ukážou až testy. Odebrali jsme například i vzorky vody," upřesnil Kos z Krajské hygienické stanice.
Ten také potvrdil, že se organizátoři rozhodli tábor předčasně ukončit. „Tábor byl zrušen, protože více než padesát procent dětí skončilo se zdravotními problémy," uzavřel Kos.

V lese Kratizna letos od 9. července tábořil Spolek Ofres se sídlem v Podomí v Jihomoravském kraji, který zde měl původně zůstat až do 23. července. Hlavní táborový vedoucí Pavel Procházka se včera odmítl Jihlavskému deníku k případu hospitalizovaných dětí z tábora vyjádřit.

Hájenka Kratizna je umístěna v lese nedaleko obce Hodice. Děti jsou zde ubytovaní v podsadových stanech a v případě, že je deštivo, mohou využívat zděnou hájenku. Pitná voda je čerpána z vlastní studny s povoleními.

„O problémech na táboře víme, ale jako obec s nimi nemáme nic společného, nic jsme neřešili," uvedl starosta Hodic Josef Bakaj.