Konečné rozhodnutí o možnosti využívat tamní vodu padne na konci června. Loni v táboře vypukla epidemie způsobená salmonelou.
„Voda zatím nebyla schválena k použití,“ sdělil ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Jiří Kos z KHS. Táborový objekt vlastní Pionýrská skupina Lesná z Brna, která nechávala několikrát odebírat vzorky ze tří studní na tábořišti, zatím ale z hlediska hygienický kvality neúspěšně.
Přesto se do Kratizen o prázdninách děti chystají. Jedná se o tábory do třiceti účastníků či v doprovodu rodičů, akce tohoto typu totiž organizátoři nemusejí KHS ohlašovat. Ubytovaní lidé budou v tábořišti na vlastní riziko, v takovém případě Jiří Kos doporučuje mít zásobárnu náhradní vody. „Kdyby voda v Kratiznách byla závadná, nikoho tam nepustíme,“ zdůraznila statutární zástupkyně organizace Pionýr Hana Mrázová.
Problémy s vodou započala událost z loňského léta, kdy z tábora záchranáři odvezli děti nakažené salmonelózou či nevolnostmi a dehydratací, některé dokonce skončily na jednotce intenzivní péče. Sanitky odvezly celkem osmadvacet táborníků.
Hygienici tehdy tábor uzavřeli a zkoumalo se, zda za zdravotní obtíže dětí může nedostatečně tepelně upravené kuřecí maso či závadná voda.
V lese Kratizna a přilehlé dvě stě let staré hájovně v té době tábořil spolek Ofres, hlavní vedoucí Pavel Procházka se k závažné situaci nákazou loni odmítl vyjádřit.