Nyní se chystáte na závody, a to nově v kategorii 40 plus. Co konkurence?

Ano, v letošním roce mi bude 40 let. Pokud mi zdraví dovolí, tak bych se v září rád zúčastnil mistrovství Evropy v FCC ve Slovinsku. FCC je rozděleno do kategorií do 40 let, potom po pěti letech. V kategorii nad 40 let je výborný závodník ze Slovinska. A dále hasiči z Polska, kde je FCC hasičský národní sport jako u nás požární útok, takže to dělají všichni.

Jak vypadá vaše příprava?

Jako ve všech sportech je závodní a mimozávodní. Nebo také letní a zimní. V zimě je to hlavně posilovna, těžké váhy, málo opakování. V letním období jsou závody, a to se piluje hlavně technika disciplín, k tomu nějaké běhání a kolo.

Které závody máte za sebou?

V posledních letech počet závodů, kterých se aktivně účastním, klesá. Dejme tomu do deseti za rok. Reprezentuji hasičský záchranný sbor (HZS) okresu Jihlava na krajské úrovni v požárním sportu, HZS Kraje Vysočina na republikové úrovni v TFA a jsem členem reprezentačního družstva HZS ČR v TFA, se kterým mám dva nebo tři mezinárodní závody. Byly ale časy, kdy k tomu ještě bylo dvacet až třicet závodů ročně v požárním útoku za SDH Nevcehle a deset závodů v požárním útoku za HZS Kraje Vysočina.

Je nějaký úspěch, na který jste opravdu hrdý?

Člověk je na sebe pyšný pokaždé, když stoupá na stupně vítězů. Když ale přemýšlím, který úspěch byl největší, tak asi Mistr ČR HZS v požárním útoku 2013, nebo vítěz Extraligy ČR v požárním útoku 2006, 2008, 2012. Tajně doufám, že další úspěchy ještě přijdou s mým postupem do jiné věkové kategorie v FCC.

Máte nějaký zážitek, na který jen tak hned nezapomenete?

Velká cena HZS ČR v požárním útoku je celoroční soutěž v požárním útoku pro "profíky", kterou jsme s krajským výběrem HZS Vysočina také vyhráli. Na závodech na letišti v Mošnově 2012 jsme tehdy dali národní rekord. Rekord jsme oslavili, ale bohužel za čtrnáct dní přišel dopis z Generálního ředitelství, že na soutěži nebyla certifikovaná časomíra a rekord nemůže být uznán. To je člověk potom hodně smutný.

Jaké předpoklady musí mít člověk k tomu, aby mohl soutěžit v takových soutěžích.

Domnívám se, že člověk to musí mít tak trochu dané. Ne každý naroste na 190 centimetrů a má 90 kilo. V disciplínách TFA a FCC se transportuje figurína vážící 80 kilogramů nebo tahají hadice plné vody a v tom prostě člověk, který je lehčí, nemůže konkurovat.

S SDH Nevcehle jste před lety vyhrával extraligu, určitě na tu dobu vzpomínáte.

Na tu dobu vzpomínám samozřejmě velmi rád. Deset let jsme patřili k nejlepším útokářům v republice. Byli jsme držitelé extraligového rekordu, držitelé spousty rekordů tratí, desítky vyhraných závodů. Pochopitelně to nešlo samo od sebe. Vzpomínám, že když jsme nebyli s našimi výkony spokojeni, tak jsme požární útok trénovali třeba pětkrát týdně.

Vysvětlivky:

TFA - Toughest Firefighter Alive (nejtvrdší hasič přežije) - soutěž rozdělená na 4 úseky se startem jednotlivého úseku každých 15 minut. Málo odpočinku, spíš pro vytrvalce. Poslední disciplína bývá výběh do nejvyšší budovy ve městě.

FCC - Firefighter Combat Challenge - silová rychlostní disciplína na cca 1.30 minuty