Program pro děti i dospělé, laiky i odborníky bude po celý den probíhat na dvou stanovištích, na zámecké terase a v zámeckém parku. „V dopoledních hodinách se rozběhne program na zámecké terase. Zde se představí naše sdružení Ballestra, které letos oslaví 18 let od svého vzniku. Budeme se snažit přiblížit veřejnosti výuku šermu dětí a mládeže. Kdo bude chtít, může se zapojit a vyzkoušet si vše z náplně místní školy. Tedy základní šermířské lekce, práci se zbraní nebo různé pohybové šermířské i nešermířské cviky,“ řekl k tomu Dominik Habermann z Ballestry.

Největším tahákem zámecké terasy budou tradiční hosté akademie. Dvojice výtečných šermířů ze skupiny Žehart, kteří na terase opět budou razit své šermířské heslo Rány dávají formu. Zaujme také přednáška o vývoji šermu italské šermířské školy od mistra školy šermu Paridon Petra Vytopila. Chybět nebude ani ukázka renesančních tanců v podání SHŠ Wagus z Trenčína.

Zámecký park se stane místem nejrůznějších šermířských i jiných workshopů a ukázek. Návštěvníci budou moci zhlédnout ukázky bojového šermu i rekonstrukci dobových technik, nahlédnout do dobových šermířských učebnic, prohlédnout si zbraně a šermířské vybavení nebo se dozvědět víc informací o jedinečné turnajové verzi historického šermu – HEMA.

„Pro děti se chystá žonglérský workshop, k dispozici bude šermířská aréna s bezpečnými zbraněmi a další zajímavé aktivity,“ doplnil další informace Habermann.

Vrcholem programu bude nedělní pohádka Kocour v botách, která je stejně jako v loňském roc součástí programu Prázdnin v Telči, které odstartují v pátek 26. července. Phádka začíná na zámecké terase v 15 hodin.