Ve sklepeních a spojovacích chodbách by turisté měli najít stálou interaktivní expozici s moderními audiovizuálními prvky, dokumentujícími historii města. Telč by se tak stala druhým městem na Vysočině, které zpřístupní podzemí pro turistické účely.

Zpřístupnění podzemí, o které radnice usiluje už řadu let, je podle starosty Telče Romana Fabeše rozloženo do několika etap. První část projektu řeší zpřístupnění sklepů a spojovacích chodeb v délce několika desítek metrů pod budovou základní umělecké školy na náměstí Zachariáše z Hradce.

Úprava chodeb a sklepení, vybudování vstupu do podzemí, únikových cest, odvětrávání, osvětlení a zřízení expozice by mělo stát kolem 13 milionů korun. „Většinu uhradí dotace z regionálního operačního programu," řekl Fabeš.

Sklepení a propojovací chodby z přelomu 14. a 15. století sloužily v minulosti jako klasické skladovací prostory a částečně také jako kryty před nepřáteli. „Sklepy i chodby pod náměstím jsou vzájemně propojené, tvrdí se, že jedna z chodeb sloužila jako úniková trasa a vedla za město. Při opravách ulic jsme ale nic podobného nenašli," informoval Fabeš. Systém chodeb dlouhý stovky metrů podle něj vedl i do zámeckého sklepení.

Zpřístupněné podzemí by podle představ radnice mohlo přispět k ještě větší turistické atraktivitě města, které bylo pro svůj jedinečný architektonický komplex v roce 1992 zapsáno společně s Prahou a Českým Krumlovem jako první v republice na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Telčský zámek je dlouhodobě nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu na Vysočině. Letos do poloviny října do něj zavítalo přibližně 88 tisíc turistů, o 20 tisíc víc než loni. Pro informace na městské turistické informační centrum si loni ke stejnému datu přišlo 45 tisíc návštěvníků města, letos o 2 500 víc.