Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Telč nemá kulturní dům

Telč – Renesanční Telči chybí kulturní dům. Všechny velké kulturní akce se proto musí odehrávat venku. Problém to je hlavně v zimě.

14.11.2009
SDÍLEJ:

V Telči nemají kulturní dům. Větší akce se proto musí konat venku. Aby nebyla lidem zima sedí v bundách a zahřívají se teplými nápoji.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Kapacita místních sálů totiž umožňuje pořádání pouze komornějších akcí.

„Kulturní dům nám ve městě chybí na vystoupení. Musíme proto pořádat různé akce buď venku, nebo v kulturním domě v Krahulčí,“ posteskla si vedoucí telčského folklorního souboru Podjavořičan. „Zkoušet pak musíme v tělocvičně základní školy Masarykova, kde je ale špatná akustika,“ doplnila Návratová.

Malé prostory

K pořádání různých kulturních akcí tak musí Podjavořičanu, ale nejen jemu, posloužit pouze menší prostory.

Přibližně osmdesát až sto lidí se vejde do sálu základní umělecké školy, auly Masarykovy univerzity, Justičního sálu zámku a do hudebního sálu základní školy Masarykova.

„Jediným sálem, kde by šly pořádat větší akce, je sokolovna. Její technický stav ale umožňuje jen omezené využití,“ řekl starosta Telče Roman Fabeš.
Na její rekonstrukci shání tělovýchovná jednota Sokol peníze zatím marně.

„Proto se v ní odehrává jen pár plesů a vystoupení a po většinu roku slouží jako tržnice,“ doplnil Roman Fabeš.
„Vše by se ale mohlo změnit, Dřív než za dva roky to ale nebude. Až potom totiž vyprší nájemní smlouva soukromníkovi,“ upřesnila Emílie Drdácká, jejíž manžel dělá v sokolovně správce.

Situace s nedostatečnou kapacitou sálů se ve městě ještě zhoršila po uzavření místního kina.

„To, že se kino zavřelo, je veliká škoda. V Telči nyní nemůžeme pořádat velká divadla,“ dodala Drdácká, která je vedoucí Drdivadla při domě dětí a mládeže. „Pořádáme proto pouze loutková divadla v ZUŠ, kde ale není opona,“ dodala Drdácká.

Situace s nedostatkem sálů by se ale časem ve městě mohla vylepšit. V rozvojových plánech města je totiž výstavba kulturního stánku jednou z priorit.
„Multifunkční charakter má mít nový zimní stadion, který by kromě sportu měl sloužit i pro pořádání velkých koncertů či výstav,“ tvrdí starosta města. To ale není jediná možnost. Ke kulturním účelům by do budoucna mohl sloužit i sál kongresového centra, které vznikne v rámci revitalizace Panského dvora.
Pokud se pak podaří získat finanční prostředky, mohl by se zmodernizovat i sál ZUŠ či objekt konírny. Vše je projekčně připraveno, s vydaným stavebním povolením. Jediné, co schází, jsou peníze.

Autor: Lenka Pospíšilová

14.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Účast Pavla Číhy (s míčem) v pátečním duelu s GBA není podle jihlavského trenéra jistá.

Basketbalisté BC Vysočina chtějí prolomit prokletí s GBA

Ilustrační foto.

Napadený rozhodčí je v domácím léčení, trest vynese komise příští týden

Přednáškou o středověkém jídle oslaví Mezinárodní den archeologie

Telč – Památkáři z Telče se letos zapojí již potřetí do Mezinárodního dne archeologie. Společně pro nadšence připravují na sobotu 21. října do Slavonic přednášku o jídle a pití ve středověku.

Novoříšský klášter ožije. Chystá se tam koncert vážné hudby

Nová Říše - Skladby mistrů hudebního klasicismu v podání předních hráčů Janáčkovy filharmonie Ostrava. To slibuje nedělní Koncert pro kalvárii. Uskuteční se v hudebním sále novoříšského premonstrátského kláštera, milovníci vážné hudby se tam sejdou od 17 hodin.

Našli jste plné koše hub nebo ukázkové hřiby? Pochlubte se ostatním!

Jihlavsko /FOTOGALERIE/ - Milí čtenáři, připravili jsme pro vás novinku. Budeme zveřejňovat vaše houbařské příspěvky. O svůj úlovek se s námi podělil i Vladimír Hink z Hodic. S bedlou, kterou našel tento týden u Hodic, zapózovala vnučka Lucinka. 

K soudu šli znovu „klauni“ i násilník, který dával rány. Odvolávali se zbytečně

Jihlava - S odvoláním neuspěla ani žena, která svého druha bodla nožem do břicha. Čekají ji čtyři roky ve vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení