Cenu města Telče za rok 2015 udělí zastupitelé například kulturistovi Jakubu Cahovi za reprezentaci města na Světových policejních a hasičských hrách 2015 v Americe. Na těch si dobrovolný hasič Jakub Caha vybojoval  bronzové místo. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá. „Tříměsíční striktní dieta, žádný alkohol, pravidelný tvrdý trénink a spánek," okomentoval přípravu na závody Caha a dodal, že ocenění od města si velice váží.

Zda se závodů dobrovolných hasičů zúčastní Caha i příští rok, ale ještě neví. „Záleží na zdraví, ale i na penězích. Veškeré náklady na cestu jsem si totiž hradil sám," přiznal Caha.

Cena im memoriam

Jednu z cen Telč udělí im memoriam, tedy posmrtně, a to Jiřímu Kubíkovi. „Je to poprvé, co udělujeme cenu tímto způsobem. Jiří Kubík je člověk, který byl velice skromný a za svého života by tuto cenu nepřijal, proto chceme jeho práci docenit posmrtně. Ve městě byl Koubík velice aktivní. Dlouhá léta se například nezištně staral o hodiny na věži svatého Ducha a udělal také hodně pro propagaci města," uvedl starosta Telče Roman Fabeš.

Dalším z oceněných je bývalý gymnaziální učitel v Telči Josef Macků, jehož celoživotní láskou je včelařství. Kromě toho, že se mu věnuje jako svému koníčku, předává své zkušenosti i mladé generaci. Vedl kroužky mladých včelařů a zasadil se tak o jejich výchovu jak na regionální, tak celostátní úrovni.

Čtvrtým z oceněných je Jiří Plachý. „To je člověk, který se celý život věnoval volnočasovým aktivitám v domově dětí a mládeže a stále zde ještě vede řadu kroužků. Oceňujeme tím jeho osobní přínos rozvoji činností dětí ve volném čase," okomentoval Fabeš.

Poslední ocenění získá od města Jaromír Rux, a to za osobní přínos na vzniku a rozvíjení partnerských vztahů s Waidhofenem an der Thaya a na rozvoji cestovního ruchu v regionu vůbec. „Udělení ceny mě velice potěšilo, ale také překvapilo. Vztahuje se totiž k události, která je více než pětadvacet let stará," uvedl Rux.

Město Telč rozdá ale i sedm uznání. Pro ty si dojdou žáci telčské základní umělecké školy i studenti středních škol. Oceněni budou především za reprezentaci jejich školy a dobré výsledky v soutěžích, a to pěveckých či výtvarných. Slavnostní předávání cen a uznání se uskuteční v pondělí 19. října v 17 hodin v Konírně Státního zámku v Telči. Slavnostní shromáždění zpestří vystoupení Dechového kvinteta.

Devatenáctý ročník

Své obyvatele oceňuje město již devatenáctým rokem a za tu dobu rozdalo pětaosmdesát cen. O tom, kdo z nominovaných udělal pro město nejvíce, rozhodují zastupitelé Telče.

„Vybereme vždy několik lidí, kteří se zasloužili o veřejný život ve městě, propagaci města, ale i organizování akcí. Ceny udělujeme jak za celoživotní práci, tak za důležitý počin v konkrétním roce," řekl Fabeš a dodal, že letošní počet ocenění je výjimečný. „Většinou udělíme tři či čtyři ceny. Letos bylo ale přes deset nominací, což nebývá tolik obvyklé," uzavřel.