Do klání, které se opět uskuteční na Štěpnickém rybníku v centru Telče, se přihlásilo kolem dvaceti posádek, zájem je větší než loni. Dračí lodě budou dalším zpestřením festivalu Prázdniny v Telči, který začíná v pátek.

Závodů se poprvé zúčastní také tým členů místního folklorního souboru Podjavořičan. „Někteří z nás loni závody sledovali ze břehu, jiní si to vyzkoušeli na vlastní kůži v nejrůznějších týmech. Řekli jsme si, že je nás v souboru dost členů na to, abychom sestavili posádku za soubor. Proč jsme se přihlásili? Chtěli jsme tuto netradiční discip-línu vyzkoušet, změřit síly 
s ostatními, a hlavně si to užít. Pokud někoho porazíme, budeme rádi, ale o to nám zas až tak nejde," sdělil Jan Chvátal z Podjavořičanu s tím, že na závod se nijak speciálně nepřipravují.

Velký fanklub
PODJAteam, jak se posádka Podjavořičanu jmenuje, si přichystal speciální dresy, má také trička pro své fanoušky. „Bude nám fandit zbytek souboru, který má kolem čtyřiceti členů, plus rodinní příslušníci a kamarádi. Náš fanklub bude opravdu velký a požene nás dopředu. Kromě dresů si chystáme i další věci, ale to bude až překvapení, které odhalíme v sobotu na závodech," dodal Chvátal.

Letos se závodu zúčastní dvacet posádek, loni jich bylo dvanáct. Budou to týmy z Jihlavska, Dačicka, Jemnicka a Telčska, dračí lodě dorazí i z Velkého Dářka a možná i z Brna. „Zájem je velký, přihlásil se maximální možný počet, tedy těch dvacet posádek. Máme dvě kategorie FUN a HOBBY. Týmy si mohou vybrat podle svého uvážení, na kterou kategorii se cítí," řekla za pořadatele Magda Pojerová.

Podmínkou účasti jsou minimálně čtyři ženy v posádce. Posádku lodi tvoří osmnáct závodníků plus bubeník a kormidelník, které „zapůjčí" pořadatel. Každá posádka pojede dvě jízdy, hodnotí se rychlejší čas. Každý tým, který se přihlásí, si může připravit stejný dres.

Tréninkové jízdy odstartují v 10 hodin. Slavnostní zahájení přijde na řadu ve 13 hodin. První start se uskuteční ve 13.20 hodin. Okolo patnácté hodiny bude ukončeno první závodní kolo, zhruba o třicet minut později začne druhé závodní kolo.

Závod skončí přibližně v sedmnáct hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků je na programu v osmnáct hodin.

Závody dračích lodí se v Telči loni konaly poprvé a podle Pojerové měly úspěch. Líbily se účastníkům i diváků. I letos je bude ze břehu rybníka sledovat velký počet přihlížejících.