„Legiovlak není jen muzeem, ale také místem, kde se lidé seznamují s osudem svých předků. Tak to bude třeba i v Telči, odkud pocházelo několik desítek legionářů. Návštěvníci uvidí řadu zajímavostí, například repliky různých vozů, například společenského, krejčovského nebo štábního, odkud se udílely velitelské pokyny,“ řekl Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100, pod který Legiovlak spadá.

Muzeum připomíná, že vznik Československé republiky a první léta jejího života stály na životech a odvaze legionářů, kteří s myšlenkou samostatného státu Čechů a Slováků bojovali během první světové války prakticky po celém světě. A nepřestali ani po jejím skončení, kdy sváděli boje například s ruskými bolševiky.

„To je nutné zdůrazňovat především mladé generaci, která často nemá o dvacátém století dostatečné znalosti,“ dodal k tomu Jiří Charfreitag.

V Telči bude vlak k vidění od 22. do 27. října, v Pelhřimově od 29. října do 3. listopadu a ve Světlé nad Sázavou od 5. do 10. listopadu. Expozice je přístupná zdarma ve všední dny od osmi do osmnácti hodin a o víkendech od devíti do devatenácti hodin. Komentované prohlídky jsou zdarma a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. „Každý návštěvník může na místě díky speciální databázi zjistit, jestli měl legionáře mezi svými předky,“ doplnil tajemník.

Letos už byl Legiovlak k vidění v Humpolci a v Chotěboři, v předchozích letech zastavil také v Jihlavě nebo ve Žďáru nad Sázavou.