Podzemní chodby a sklepy jsou ve dvou úrovních pod náměstím Zachariáše z Hradce a částečně také pod zámeckou zahradou.

„Podzemí bychom rádi otevřeli veřejnosti. Přestože je v původním stavu zachováno jen minimálně, i vybetonované chodby by mohly posloužit třeba k vystavení archeologických nálezů či materiálů k historii města,“ uvedl starosta Telče Roman Fabeš.

„Zatím ale řešíme majetkové vztahy a technické otázky zpřístupnění. Právě proto nejsem nyní schopen říci, kdy by se mohl projekt realizovat,“ doplnil starosta Telče.

Pod telčským náměstím se nachází přibližně 350 až 400 metrů přístupných chodeb. „K tomu je třeba přičíst i slepé chodby vedoucí do domů, které jsou zazděné,“ upozornil Roman Fabeš.

Telčské podzemí je v této době nevyužito, jen v některých místech prochází chodbou vodovodní přípojky. Hlavně v jarních měsících bývá část telčského podzemí pod vodou.

V minulosti pod povrchem existovalo propojení města s telčským zámkem. Nyní je ale zazděno. V letech 1968 – 1969 došlo v katakombách ke zpevnění hlavních chodeb betonovým klenutím. Tudíž je zde nyní jen velmi málo míst s původními stěnami.

Jediným městem na Jihlavsku, kde jsou nyní katakomby zpřístupněné veřejnosti, je Jihlava. Ta má druhé nejdelší podzemí v Česku. Měří 25 kilometrů. Zpřístupněná je ale jen část. Nyní se jedná o zřízení vinopalny v podzemí, přístupné z Domu Gustava Mahlera.