Telč se připravuje na rozsáhlou rekonstrukci Hradecké ulice, která vypukne ve druhé polovině května a výrazně zasáhne do dopravního režimu ve městě. Přesný harmonogram prací bude znám v nejbližších týdnech. Příští rok přijde na řadu ulice 9. května. „Dopad na město snad nebude tak velký, jako to bylo v případě nedávných prací na silnici 1/23 a ve čtvrti Štěpnice. V tomto případě jde o silnici druhé třídy, která není tak frekventovaná. Příští úterý bychom se měli dozvědět bližší informace," řekl starosta Telče Roman Fabeš.

Zatím se ví jen to, že rekonstrukce Hradecké ulice se uskuteční ve čtyřech etapách, kde bude po dobu prací platit úplná uzavírka. „Vypadá to, že budou stanoveny objízdné trasy pro tranzitní dopravu, která se zcela vyhne městu. Osobní doprava bude zřejmě vedena po souběžné silnici v Komenského ulici. Vše se má dojednat během první poloviny května," doplnil Fabeš.

V Hradecké ulici je v plánu rekonstrukce vozovky, stavba vodovodu a kanalizace, výstavba chodníků a přemístění autobusových zastávek. Práce budou příští rok pokračovat v navazující ulici 9. května, kde mají vzniknout dva kruhové objezdy. Rekonstrukci silnice v ulicích Hradecká a 9. května financuje kraj. Bude stát asi 21,5 milionu korun. V ostatních případech je investorem město. „Zatím neznáme výsledek dotačního řízení na Ministerstvu zemědělství. Podle něj pak bude stanoven celkový rozsah prací na sítích. Jasné je to, že v první etapě rekonstrukce silnice od křižovatky s ulicí na Hrázi po první odbočku do ulice Komenského bude dělat vodovod, včetně přípojek," zmínil Fabeš.

Jasno stále není ani v případě dotací na chodníky. Novou investicí v Hradecké ulici se připojí firma E.ON, která bude pokládat do země vedení elektrické energie.

Město bude ještě během letoška řešit přemístění autobusových zastávek, které jsou na nevyhovujícím místě, přímo u hlavní silnice. „Zastávky budou přemístěny mimo silnici, do parčíku mezi základní školou a gymnáziem. Vznikne tam záliv pro autobusy, přístřešky pro cestující, nová parkovací místa a propojovací chodník," přiblížil novou podobu zastávek telčský starosta s tím, že díky tomuto řešení zmizí autobusová doprava z ulic Na Hrázi, Svatoanenská a Masarykova. Autobusy budou na nádraží jezdit pouze přes Štěpnici.

Cestující budou nové autobusové zastávky využívat od příštího roku. „Letos vyřešíme administrativu, výběrové řízení a další záležitosti. Na podzim by se mohlo začít se zemními pracemi. Nový záliv by měl být hotový do léta příštího roku. Práce na autobusových zastávkách musíme podle potřeby sladit s probíhající rekonstrukcí celé ulice, která by měla být dokončena v letošním roce," doplnil Fabeš. Projekt přemístění autobusových zastávek vyjde na 7,5 milionu korun. Telči se podařilo získat dotaci z Regionálního operačního programu ve výši 6 milionů korun.

ZUZANA MUSILOVÁ