Na dobu, kdy se zápis města připravoval, zavzpomínal tehdejší starosta Telče Václav Jehlička. „Zápisem jsme splnili cíl, který jsme si předsevzali. Byla to pro celé město obrovská událost. Snad pro každé město je to sen, být mezi památkami UNESCO. Neznám město nebo památku, které by byly navrženy k zápisu a odmítly to. Zápis na seznam UNESCO je velkým přínosem, ale zároveň s sebou nese obrovskou zodpovědnost a závazek," přiblížil svůj pohled Jehlička.

Město za dvacet let od zápisu na seznam UNESCO znatelně ožilo a zkrásnělo. Podle starosty Romana Fabeše je ale pořád co zlepšovat i v budoucnu. „Na každém kroku sice vidíte spoustu realizovaných věcí, ale také ty, které na realizaci čekají. Jsou to nekonečné investice do infrastruktury a samozřejmě do samotných památek. Návštěvníci města se nespokojí se stávající nabídkou, volají po nových službách a atraktivním vyžití," uvedl Fabeš.

Takovou novinkou pro turisty, která se nyní v Telči připravuje a přispěje k jeho větší atraktivitě, je částečné zpřístupnění podzemí pod centrem města. „Chceme zpřístupnit sklepy pod dvěma objekty a část chodeb. To vše s využitím moderních interaktivních prvků," dodal telčský starosta. V příštím roce je také v plánu otevření muzea v bývalém depu na místním železničním nádraží.

Dvacáté výročí zápisu na seznam UNESCO si město připomínalo po celý rok. Konaly se tam nejrůznější kulturní a společenské akce.

ZUZANA MUSILOVÁ