"Tématem letošního prvního ročníku brněnských Masarykových dnů, kterými si připomínáme sto sedmdesáté výročí narození Tomáš Garrigue Masaryka, jsou hovory o demokracii,“ řekl ředitel univerzitního centra Jaroslav Makovec.

A připomněl, že v Telči se Hovorům hodně věnovali loni při stoletých oslavách založení Masarykovy univerzity. "Masarykovy dny jsme tedy pojali trochu jinak a chceme při nich hlavně upozornit na některé univerzitní aktivity propojené s telčským univerzitním centrem. Výstava připravená pedagogy Filozofické fakulty a přednáška studentů Fakulty sociálních studií sdružených v projektu Zvol si info jsou ideální,“ dodal.

Putovní výstava Tři perly UNESCO Telč – Zelená Hora – Třebíč ukazuje památky v Kraji Vysočina, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zájemci si ji mohou prohlédnout každý den od devíti do sedmnácti hodin. Potrvá do čtyřiadvacátého března.

Druhou událostí bude přednáška Mozkem proti fake news. Koná se ve středu čtvrtého března od 17.30 hodin v knihovně Univerzitního centra Telč. Na přednášce se lidé dozví, jak se vyznat v dnešním složitém informačním světě, na co si dát pozor a jak se nenechat vodit za nos.

"Přednášet budou studenti Masarykovy univerzity, které nebavilo dívat se, jak se chytré mozky plní hloupými (dez)informacemi. V roce 2016 sepsali Surfařova průvodce po internetu a vytvořili přednášku s workshopem, se kterou vyrazili na tour do škol po Česku a Slovensku. Za své aktivity získali i řadu ocenění," doplnil Makovec.