Akce Kocouření totiž nabídne divadelní představení i průvod ve stylu filmu Až přijde kocour, který režisér Vojtěch Jasný v Telči před lety natáčel. A to vše s účastí místních lidí.

„Budeme vlastně vařit z toho, co máme doma ve špajzu. Rád bych, aby se ve velké míře zapojili ti, co v Telči žijí a tvoří. Zatím spolupracujeme s dětmi ze sboru Telčísla a dobrovolnými hasiči. Oslovili jsme i velocipedisty, soubor Podjavořičan nebo místní klub seniorů. Ale přidat se může kdokoli z Telče, kdo má chuť a zájem,“ popsal hlavní myšlenku Petr Píša, který má akci Kocouření na starosti.

Slavnosti se uskuteční v pátek 16. a v sobotu 17. srpna. Divadelní představení Kocouření bude na programu oba dny, vždy v devět hodin večer. „Bude to pojato jako hodina dějepisu, pančitelem bude Jakub Škrdla, který bude učit děti z telčského sboru. Budeme se věnovat různým obdobím z dějin města, ale zábavnou formou,“ řekl Píša.

Lidé si připomenou třeba velký požár města a výrobu hasičských stříkaček Vystrčilek, působení jezuitského řádu ve městě či návštěvu císaře Zikmunda v Telči. A možná se prý mnozí budou divit, co všechno se dozvědí.

„Scénář už existuje, základ máme daný, tím budou děti z Telčísel. Zbytek se doladí podle toho, kteří lidé se přihlásí. Intenzivní práce nás čeká v týdnu od 12. do 15. srpna,“ dodal Píša. Před každým představením náměstí ožije i velkým průvodem pojatým ve stylu filmu Až přijde kocour.

„Byl bych rád, kdyby se do této přehlídky společenského života v Telči zapojil co největší počet lidí, co tady něco dělají. Jedu tak nějak v opačném gardu, zkouším to udělat naruby. Chci totiž vytáhnout místní lidi, aby neseděli u piv, a zúčastnili se, a aby i děti vnímaly, jak je jejich město zajímavé v mnoha kontextech,“ vysvětlil Petr Píša.

Co bude dále na programu? V sobotu slavnostní průvod se Zachariášem z Hradce a Kateřinou z Valdštejna. Začne ve čtrnáct hodin. „V tomto průvodu nebudou chybět šermíři Corbeau z Třeboně, privilegované, uniformované a ozbrojené sbory občanů z Waidhofenu an der Thaya a ctihodní Telčané, spolky místní i přespolní, velká i malá kapela,“ vyjmenovala Věra Peichlová z telčské radnice. Poté bude následovat slavnostní ceremonie a uvítání Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna a jejich hostů.

„Čekají nás mimo jiné také koncerty místních i přespolních muzikantů, velká příprava na malé vyučování a hudební ladění právě na zmiňované večerní představení,“ dodala Peichlová. Akce se zúčastní například kapela Tutti nebo Old Steamboat.

Historické slavnosti k Telči patří už řadu let. Průvodcem jsou vždy Zachariáš z Hradce a Kateřina z Valdštejna, kteří svým působením a životem dokázali vtisknout Telči ráz italské renesanční architektury aplikované do trochu drsnějších klimatických podmínek Vysočiny.