Část městského podzemí v Telči bude turistům přístupná od července. V tomto týdnu začaly stavební úpravy prostor pod budovou základní umělecké školy na náměstí Zachariáše z Hradce za deset milionů korun. „Vznikne v nich rovněž interaktivní expozice se zajímavostmi o Telči, jejíž historické centrum figuruje v seznamu UNESCO. Výhledově by radnice chtěla zpřístupnit také další díl středověkých chodeb," řekl telčský starosta Roman Fabeš.

Od letošního léta budou zpřístupněny sklepy a spojovací chodby v délce několika desítek metrů. „V budoucnu bychom chtěli pokračovat dál pod náměstím," dodal starosta. Ten považuje za důležité připravit pro návštěvníky města co nejbohatší nabídku, aby měli důvod se v Telči ubytovat. „Zatím přijíždějí hlavně na jednodenní výlet, láká je hlavně zámek a historické náměstí," vysvětlil Fabeš.

Sklepení a propojovací chodby z přelomu 14. a 15. století v Telči sloužily v minulosti jako klasické skladovací prostory, a částečně také jako kryty před nepřáteli. Dělníci tento týden začali vyklízet sklepy pod základní uměleckou školou. Poté provedou potřebné úpravy a vybudují samostatný vstup do podzemí z budovy školy. Na projekt dostalo město evropskou dotaci, která pokryje větší část nákladů.

Zpřístupnění podzemí nebude poslední telčskou novinkou. V centrum pro turisty by se měla brzo změnit část bývalého školního statku. Z hospodářských budov vytvoří soukromý investor, firma PDT, výstavní prostory, sportoviště i sál pro koncerty, divadla a multimediální projekce. Se stavebními pracemi se začne na jaře, otevření je v plánu na červen 2015.

Hospodářský dvůr byl kdysi určen k zásobování telčského zámeckého komplexu. Přestavba se bude týkat zhruba 1 500 metrů čtverečních plochy původních hospodářských budov kupříkladu konírny, kravína, stodol a garáží. „Hlavní budova konírny a navazující novodobý objekt budou přestavěny do podoby výstavních prostor, kde bude prezentován život v podzámčí," uvedl investor Oldřich Vlašic. V další části bude vytvořeno zázemí pro sportovní vyžití, včetně lezecké stěny.

Na tento projekt zhruba za 70 milionů korun PDT sehnal peníze v evropských fondech. V Regionálním operačním programu je na něj vyčleněno 36,2 milionu korun. Společnost PDT získala i dotace 2,9 milionu korun na marketingovou podporu centra.

Rozlehlý areál blízko náměstí patří Telči, s níž má PDT uzavřenou nájemní smlouvu. Statek je zatím v omezené míře využíván pro zemědělskou výrobu a čeká na investice. Připravený projekt turistického centra se týká přibližně čtvrtiny dvora. Jako zázemí pro cestovní ruch by výhledově mohla sloužit až polovina areálu. Druhá část je ve studiích města přednostně vyčleněna pro sociální služby.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)