V roce 1989 Jana Návratová spolu s další učitelkou Milenou Kopečnou vedla folklorní soubor pro děti Kvítek. „Těm, co už odrostli, bylo velmi líto, že nemají kde pokračovat. A nápad na založení souboru pro dospělé byl na světě. Nejprve měl Podjavořičan šestnáct členů, nyní jich je přes čtyřicet. Nejvíce mě těší, že se vytvořila parta lidí, kteří se scházejí i mimo aktivity Podjavořičanu a tráví společné chvíle na výletech a podobně. Mnoho párů se dalo dokupy právě v souboru, mnoho členů mělo nebo má své děti v Kvítku a Kvítečku,“ řekla Jana Návratová s tím, že ona sama jako dítě navštěvovala folklorní soubor, a protože tam chodila ráda, chtěla svou radost a zkušenosti předat dál. Jak je vidět, tak se jí to povedlo.

Na bohatou historii, historky a zážitky z vystoupení a cest po Evropě současní i bývalí členové zavzpomínají v sobotu 23. listopadu. Chystá se výstava, projekce nebo vystoupení. „Chceme pozvat všechny, kteří v souboru působili nebo působí. Kdo bude chtít, může se aktivně zapojit a připomenout si tance, které tancoval, a písničky, které zpíval. A zjistit, co už zapomněl a co si ještě pamatuje,“ doplnila k tomu Návratová.

Panský dvůr Telč.
V Telči si na Svatého Václava zamlsáte i zatančíte

Upomínkou na jubilejní rok je také nový stolní kalendář s více než padesáti fotkami, zájemci si ho už nyní mohou koupit například v telčském informačním centru. Snímky ukazují současnost i minulost souboru, tematicky ladí s konkrétním ročním obdobím. „Snažili jsme, aby se tam objevilo co nejvíce členů Podjavořičanu. Fotky jsou z Telče a okolí a přibližují místní život, tradice a zvyky,“ dodala Návratová.

Během třiceti let souborem prošly desítky lidí. S vystoupeními členové Podjavořičanu procestovali celou Evropu, od Sardinie a Portugalska po Finsko a Skotsko. Účinkovali v mnoha televizních pořadech, například v seriálu Naše tradice nebo Putování za písničkou. Během roku pořádají akce, jako je masopustní průvod, velikonoční obchůzka, stavění a kácení máje nebo živý betlém na zámku. Jsou z Telče, okolních obcí, ale třeba i z Třebíče, Znojma nebo z Brna.