Předběžné opatření si vyžádala soukromá firma Protocol Service, s kterou jsou památkáři ve sporu o pronájem zahrad Pražského hradu. Spor trvá už od roku 2006.

Že by stát o vzácné památky, včetně renesanční Telče přišel, ale nehrozí.

Podle památkářů je už celá věc právně vyřešena. Městský soud v Praze v červenci tohoto roku rozhodl, že předběžné opatření, jež bylo příčinou návrhu exekuce, neplatné.

Chybí pouze výmaz této skutečnosti z katastru nemovitosti.

„Ten byl podán 12. 8. 2009. Dodnes ale nebyl proveden,“ vyjádřil se k celé kauze ředitel národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.

Pro Telč je to šok

Návrh exekuce měl zrušit Obvodní soud pro Prahu 1. Během více než pěti měsíců ale nereagoval.

„Důvody, proč v této věci nebylo jednáno, vám dnes nemohu sdělit, neznám je,“ uvedla pro ČTK v úterý mluvčí obvodního soudu Michaela Wenzlová. Dodala, že návrh na zápis exekuce do katastru podává pověřený exekutor. „Nechápu, proč je na veškerém majetku,“ řekla pro ČTK mluvčí. Exekutor Vojtěch Jaroš se k případu odmítl vyjádřit.

O uvalení exekuce na renesanční zámek, neměli v Telči ani ponětí.

„Je to pro mne šok. Vůbec jsem o tom nevěděla,“ řekla telčská vedoucí odboru kultury Věra Peichlová. O celé věci neměl informaci ani kastelán zámku Bohumil Norek.

„Ne, nic jsem nevěděl,“ řekl Deníku Bohumil Norek.

To, že je na zámek vyznačena exekuce, za celou dobu nijak nepoznal.

„Nikdo tu nebyl. Kdyby přišel, tak bych ho vyhodil,“ pronesl s nadsázkou Norek.

Na zámku proto nikdo cedulky, které označují zabavený majetek, nenajde. I tak jsou ale památkáři nyní v obtížné situaci. Starosti jim kvůli exekuci dělají například získávání dotací z unie. Jsou ročně činí stovky milionů korun.

Jako první o exekuci na významné české památky, včetně Telče, upozornili Lidové noviny.