V současné době se řeší projektová dokumentace celé akce. „Jediným místem, které zůstane pro návštěvníky zavřené, bude zámecká galerie, kde bývají dlouhodobé výstavy. Pro turisty budou i během sezony v roce 2019 k dispozici prohlídkové trasy A a B i podzemí. Se zahájením stavby se počítá v srpnu až září,“ informoval kastelán zámku Bohumil Norek.

Renesanční památku čeká rekonstrukce za více než 211 milionů korun, která je z pětaosmdesáti procent hrazena z evropské dotace. Budou se například dělat nové střechy a elektroinstalace a opravovat konstrukce a fasády, které už to nutně potřebují. Restaurováním projdou hodnotné předměty zámeckého mobiliáře. Vznikne nová expozice Zámeckého muzea a nová prohlídková trasa Pivovar. Návštěvníci se dočkají nového infocentra. Úpravou projde také zámecká zahrada.

„Od rekonstrukce si slibujeme zvýšení atraktivity zámku Telč pro návštěvníky, s předpokládaným nárůstem zájmu veřejnosti téměř o sedm procent,“ uvedla mluvčí českobudějovického pracoviště Národního památkového ústavu, pod které telčský zámek spadá, Markéta Slabová. Památka na seznamu UNESCO tradičně patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím na celé Vysočině, velmi dobře si vede i v rámci celé republiky.

Telčský zámek se řadí ke klenotům moravské renesanční architektury. Původní interiéry se dochovaly ve velmi dobrém stavu a jsou výborným příkladem vlivu italského umění na naše území. Přestavba telčského gotického hradu probíhala pod vedením italských mistrů. Náročná renesanční úprava nejstarší části telčského zámku se odehrála roku 1553, kdy se Zachariáš z Hradce oženil s Kateřinou z Valdštejna. Nejmajestátnějším interiérem telčského zámku je Zlatý sál. Původní stav většiny prostor nenarušili ani pozdější majitelé zámku, a tak se dnes Telč řadí k několika málo dobře zachovaným českým a moravským renesančním zámkům.