V celém Česku vlastní společnost Telefónica O2 kolem dvaceti tisíc telefonních automatů. Kolem devíti tisíc z nich je v režimu univerzální služby, tedy garantovaných zákonem.

„Všichni podnikatelé na trhu elektronických komunikací přispívají na společný účet, ze kterého se platí náklady na těchto devět tisíc přístrojů,“ uvedla mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková.

Některé budky jsou ovšem ztrátové a ty v nejbližší době skončí. Jejich počet se do konce letošního roku zredukuje na šest a půl tisíce, další rok ještě o tisíc méně.

„Náš úřad provedl kontrolu a zjistil, že se z některých automatů vůbec nevolá a jsou ztrátové, a proto se rozhodl počty snížit,“ dodala Makrlíková.

Tento osud už potkal například tři telefonní automaty ve Žďáře nad Sázavou. Další snižování počtů nechce telekomunikační společnost prozradit.

Neprozradí, kterou zruší jako další

„Rozhodně by se nejednalo o dramatické snižování, řádově se jedná o jednotky procent ročně,“ sdělil mluvčí Telefónicy O2 Martin Žabka.

V krajském městě Jihlavě se nachází celkem 134 telefonních automatů a na celé Vysočině jich je 1 200.

Zastupitelé obcí a měst mají vždy možnost spolufinancovat provoz těchto automatů, a tím zabránit jejich úbytku. „Zatím si nejsme vědomi, že by se v Jihlavě zrušila některá z telefonních budek. Na druhou stranu město nepovažuje tuto informaci za důležitou,“ řekl mluvčí Magistrátu Jihlava Radek Tulis.

První veřejná stanice se objevila v Praze roku 1882. V současnosti existují čtyři druhy automatů. Z nich můžou lidé volat, psát e–maily nebo textové zprávy, které se dají poslat jako hlasová zpráva. Většinou lze kombinovat použití mincí nebo předplacené karty. V polovině telefonních budek v republice lze platit kromě české měny také v eurech.

KDE JEŠTĚ NAJDETE BUDKY*

Jihlava
– 18 x v Nemocnici Jihlava
– 7 x na Masarykově náměstí
– 5 x na autobusovém nádraží
– 5x v ulici Březinova
– 3 x ve vchodech do supermarketů v ulici Romana Havelky
– 2 x na hlavním nádraží ČD
– 2 x psychiatrická léčeba
– dům s pečovatelskou službou
– ulice Kollárova u lékárny
– ulice Palackého před Komerční bankou
– Billa, Havlíčkova ulice
– Dům kultury a odborů
– Zoo Jihlava – pavilon opic

*Vybrané telefonní budky a automaty v Jihlavě