Společnosti O2, která telefonní budky provozuje, se nevyplatí, aby automaty dál udržovala. Od příštího týdne tak zmizí z jihlavských ulic šest vybraných veřejných telefonních budek.

„Jsme nuceni tyto veřejné telefonní automaty zrušit a více neprovozovat. Velice nás to mrzí, že automaty nemůžeme nadále spravovat," informoval Miroslav Janda, obchodně-technický specialista společnosti. Lidé si od 13. dubna už v Jihlavě nezavolají z budky v Seifertově, Vrchlického, Demlově nebo Kainarově ulici. Zmizí i dvě telefonní budky v Březinově ulici.

Budky a reklama

Pokud by město Jihlava trvalo na zachování provozu zmíněných telefonních budek, muselo by se na provozu každé budky finančně podílet. „Naše společnost nabízí možnost spolufinancování nákladů na provoz a údržbu jednoho veřejného telefonního automatu částkou tisíc korun měsíčně," uvedl Janda.

V některých městech a vesnicích si ale z telefonní budky lidé můžou pořád zavolat. To, že některé budky stále fungují, není většinou způsobeno tím, že by se z nich hodně volalo. Telefonní automaty se udržují tak, že je na nich umístěna reklama. Reklama na budkách je dobře viditelná, protože je většinou v životní velikosti. Další výhodou je, že se telefonní budky někdy nacházejí i na takových netypických místech, kde by člověk reklamu rozhodně nehledal, jako jsou historická centra, pěší zóny nebo chráněné oblasti.

MARKÉTA ČERMÁKOVÁ