Zatímco třináctého září večer byl aktuální počet nakažených 463, přesně o týden později už je to 751. Lidé se sice také uzdravují, nových případů však přibývá stále více. Například v pátek večer hygiena informovala téměř o stovce nových případů za posledních čtyřiadvacet hodin a v sobotu to bylo jen o málo méně.

Situaci samozřejmě ostře sleduje i krajský úřad, v dalších dnech a týdnech očekává extrémní zátěž pro zdravotnický systém. Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) již dříve apeloval na veřejnost, aby omezila hromadná setkání a akce, a to i rodinného typu. Nejrychleji prý roste počet nakažených mezi dvaceti až čtyřiceti lety.

Odběrové místo na testování nákazy koronavirem v Jihlavě.
Hygienici z Vysočiny: Děláme se zaťatými zuby. Dokud se nezblázníme, jedeme dál

Podle krajského hygienika Jiřího Kose je současný stav důsledek rozvolnění zákazů. Veřejnost navštěvuje různé semináře,školení, srazy, děti se vrátily do škol. „Počty nakažených stoupají i proto, že se stále víc testuje a tak se ukazuje, jak nákaza ve společnosti cirkuluje,“ připomněl Kos. Hygienici už nejsou schopni určit, kde se pozitivně testovaní nakazili.

S koronavirem se aktuálně potýkají například v Domově důchodců v Humpolci, během uplynulého týdne bylo zasaženo i největší zařízení tohoto typu na Vysočině. Jedenáct klientů a deset zaměstnanců třebíčského domova důchodců je nakažených koronavirem, informovala ve čtvrtek 17. září ČTK.