Kaple svaté Anny, která stojí v centru Velkého Beranova, v současné době nevypadá příliš hezky. Důvodem jsou opravy, které zde v těchto týdnech probíhají. Základním problémem je vlhkost v kapli, takže se pracuje především na odvlhčení. „Udělali jsme základní práce, které jsou potřeba pro vysychání. Otloukli jsme omítku do výše dvou a půl metru jak zvenčí, tak zevnitř," přiblížil hlavní práce radní Velkého Beranova Jan Plevčík, který na práce z obce dohlíží.

Na otloukání se podíleli především místní lidé. „Věřící dobrovolně a bez nároku na odměnu otloukli vnitřek, zvenčí se na pracích podíleli v rámci brigádnických hodin hasiči a sportovci," vyjmenoval pro úplnost Plevčík.

Počasí nepřeje

Zvenku byla na dvou stranách u zdí odkopána koryta, položena nopová fólie a opět zahrabána. Tato opatření se také týkají odvlhčení. Do čtrnácti dní chtějí v obci udělat brigádu na zbylé dvě strany od silnice.

Ve Velkém Beranově by proto ze všeho nejvíce v současnosti přivítali slunečné počasí. „Teď to moc neschne, v tomhle ohledu máme smůlu, ale věříme, že už konečně začne být teplo," dodal optimisticky Jan Plevčík. A až to všechno vyschne, tak by se koncem srpna a začátkem září mohlo začít s nahazováním omítky. Kromě těchto opatření se budou v první fázi dobudovávat dvě okna v průčelí kaple a upraví se podlaha.

Městys vyjdou tyto úpravy na sedm set až osm set tisíc korun. Zhruba 270 tisíc pokryje dotace z krajských prostředků.

V kapli se v sobotu pravidelně konají mše. Na ně opravy vliv nemají. Střídají se v nich faráři z Luk nad Jihlavou a z Jihlavy. „Chodí sem tak v průměru třicet až čtyřicet věřících, většinou místních, kapacita kaple je kolem šedesáti lidí," dodal pro úplnost Plevčík.

Do budoucna bude potřeba opravit schodiště na kůr k varhanám a zrekonstruovat zpovědnici, která je prozatím provizorní. „Také by to chtělo zrestaurovat obrazy a ikony svatých, ale na to momentálně nejsou finanční prostředky," uzavřel téma Plevčík.

Zvenku bude na úpravách pokračovat firma Sadílek, která vzešla z výběrového řízení, uvnitř přislíbili opět pomoc dobrovolníci z řad věřících. Kaple svaté Anny stojí v obci už od 17. století.