Starostku Kateřinu Pauzarovou celá věc mrzí. Objízdnou trasu zná, chybí jí ale důležité informace o upravených jízdních řádech. „Od začátku měsíce to může být zavřené a my stále nevíme, jak budou autobusy jezdit,“ povzdechla si ve čtvrtek 30. března po poledni. „Taková informace by měla být vydaná měsíc před tím, než vstoupí v platnost, aby se podle toho mohli lidé zařídit v práci. Do školy v Puklicích budou jezdit děti se zpožděním, to také budeme muset řešit na poslední chvíli,“ dodala starostka.

Zlobili se i místní. „To je neskutečné. Dva roky chystají na kraji stavbu obchvatu Jihlavy, a tak zásadní věc jako jízdní řády autobusové dopravy řeší v posledních dnech a hodinách,“ zlobila se ve čtvrtek 30. března jedna z obyvatelek Puklic, která si nepřála uvést své jméno, redakce ho však zná.

Kámen úrazu byl podle místostarostky Puklic Lucie Doležalové v komunikaci úřadů. Oddělení dopravní obslužnosti Kraje Vysočina, které má tuto záležitost na starosti, totiž muselo čekat na rozhodnutí o uzavírce vydávané jihlavským magistrátem. Až následně mohlo schválit a zveřejnit jízdní řády. Magistrát se však brání. „Žadatel o uzavírku nesplnil a nedoložil zákonné podklady pro povolení uzavírky. Dnes se přesto po intenzivních jednáních s Krajem Vysočina a žadatelem podařilo dohodnout podmínky a náš odbor dopravy vydal povolení o uzavírce,“ informoval ve čtvrtek 30. března mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Dle hejtmanství byla veškerá dokumentace včetně nových jízdních řádů sdílena už před několika dny. Nebylo jen jasné, kdy omezení začne platit. Ve čtvrtek 30. března odpoledne padlo rozhodnutí o tom, že to bude přesně za týden, tedy 6. dubna. „Z důvodu dostatečného času pro informovanost obyvatel standardně požadujeme dodržení minimální lhůty pěti dnů mezi termínem vydání rozhodnutí o uzavírce a faktickým začátkem uzavírky,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Po uzavření odbočky ze silnice Jihlava – Třebíč na Studénky a Puklice budou řidiči jedoucí od krajského města pokračovat ještě tři kilometry a pak se přes Příseku dostanou do Puklic i do Studének. Stejná objízdná trasa bude platit pro autobusy. „Vzdálenost se navýší zhruba o sedm kilometrů a doba jízdy u spojů asi o osm minut. Jedná se o významný zásah do vedení spojů několika linek,“ uvedla Michaela Nosková za dopravce Icom transport s tím, že se již pracuje na výlukových jízdních řádech, se kterými se brzy seznámí veřejnost.