Dvacet čtyři ohařů a jejich vůdců se v sobotu brzy ráno sešlo na rohozenské návsi, aby se společně pustili do všestranných zkoušek ohařů. Každý rok se krajské závody konají v jiném okrese, tentokrát padla volba na Okresní myslivecký spolek Jihlava. Ten vybral pro jejich konání osvědčené místo v Rohozné.

„S Rohoznou máme dobré zkušenosti, zkoušky ohařů se zde konaly už před pěti lety v roce 2009, a proto jsme se rozhodli, že je zde uskutečníme znovu," vysvětlil výběr místa zkoušek Josef Prokeš, předseda okresního mysliveckého spolku. Podle něj jsou v Rohozné výborné přírodní podmínky.

I letos byla rozhodčími posuzována práce psa ve vodě, v poli, v lese a v blízkosti Čertova hrádku ještě v několika drobných disciplínách. Krátce před samotným startem se Miroslav Matoušek z Jindřichova Hradce svěřil, z jaké disciplíny má největší obavy. „Největší strach mám z barvy. Tam si nejsem jistý. Jde o to, že se do stop spárkaté zvěře kape hovězí krev, myslivecky se tomu říká barva, a pes musí po stopě dojít až k padlému kusu zvěře," přiblížil obávanou disciplínu Matoušek.

Ten se do všestranných zkoušek přihlásil s dvouapůlletým ohařem Urem ze Záveské ovčárny. Na zkoušky se připravovali poctivě, hodně cvičili v lese, na poli i ve vodě. Jeho obava z barvy však byla zbytečná, protože nakonec s Urem celou soutěž vyhrál.

Celkem se soutěže může zúčastnit maximálně 24 soutěžících. Až dvacet jich může podle stanov být z Kraje Vysočina a další čtyři mohou být doplněni z jiných koutů republiky. „Nenaplnili jsme 20 psů z Vysočiny, a tak zde máme více než čtyři psy odjinud. Jsou zde myslivci například od Brna," podotkl Prokeš.

A jaké disciplíny musí psi zvládnout? Tak například z vody musí přinést střelenou kachnu. „Pes stojí na břehu, vystřelí se z pušky, kachna se hodí do vody a pes ji musí dohledat a přinést. Dále se například kachny loví z rákosí," přiblížil některé disciplíny Prokeš.

To, že na nástupu stálo 24 psů, ještě neznamená, že zkoušky složí každý. „Kdo zkoušky nesloží letos, může si to zkusit na akci jinde a nebo to zkusit zase za rok," dodal Prokeš.

V loňském roce se vítězem stal Alain od Křišťálové skály. Ten patří vůdci Jaroslavu Nečasovi z Okresního mysliveckého spolku Havlíčkův Brod. Letos si prvenství z Rohozné odvezl už výše zmiňovaný Ur ze Záveské ovčárny s vůdcem Miroslavem Matouškem.

IVA BÍNOVÁ