V úterý a ve středu si ale bude muset vybrat jinou trasu. Tunel bude uzavřený.

„To už vidím, jak budu muset vstávat minimálně o půl hodiny dřív, protože budou kolony, už takhle jsou objížďky dost peklo. A to nemluvím o cestě z práce, kdy kolony bývají už i tak, teď to bude třikrát horší," řekl k uzavření Jihlavského tunelu Havlíček. Spolu s ním se budou muset na objízdnou trasu ulicemi Jihlavy vydat i další tisícovky motoristů. Za jednu hodinu totiž tunelem oběma směry projede na tři tisíce osobních a nákladních vozidel. Ta mnohdy pokračují směrem na dálnici D1 nebo po mezinárodní silnici E59 ve směru na Znojmo a případně dále do Rakouska.

Služby města Jihlavy (SMJ), které se o Jihlavský tunel starají, jej zavřou kvůli nutné opravě technologického zařízení. „Zavírat se bude na základě žádosti Ředitelství silnic a dálnic ČR," řekl mluvčí SMJ Martin Málek.

Pracovníci SMJ tunel uzavřou v úterý v osm hodin ráno, otevřou ho ve středu v osmnáct hodin večer. Jsou stanoveny dvě objízdné trasy. „První trasa povede od Pelhřimova, a to po ulicích Žižkova, U Cvičiště, Hamerníkova a Jiráskova. Druhá trasa povede po přivaděči od D1 a následně po ulicích Jiráskova, Hamerníkova, U Cvičiště a Žižkova. Osobní vozidla budou mít možnost najíždět i na ulici Vrchlického," vyjádřil se Málek s tím, že obě trasy budou řádně označené.

Málek řidiče žádá, aby byli na objízdných trasách pozorní. „Důvodem hlavních komplikací v dopravě mohou být jednak opravy na D1 a také částečně uzavřená ulice Jiráskova. Dále se mohou rovněž vyskytnout krátkodobé a neočekávané uzavírky nebo omezení na místních komunikacích," upozornil.

Zkušební provoz v Jihlavském tunelu byl zahájen 1. července 2004. Od začátku roku 2005 stavbu kompletně provozují SMJ, které mají pod kontrolou kamerový systém a světelnou signalizaci. V roce 2005 převzali z pracoviště republikové policie i sledovací panel. Dispečink a dohledové pracoviště jsou v Havlíčkově ulici, kde je provoz v tunelu nepřetržitě sledován. „Kdyby došlo k nějaké závadě, nehodě, nebezpečí, tak se tunel automaticky pomocí světelné signalizace uzavře a událost se hlásí záchranným složkám," přiblížil Málek.