Jak se čapí rodince dařilo, sledují i lidé mimo domácí okres čápů. Jedním z pozorovatelů je také Irena Konvalinková ze Znojma. „Jejich hnízdění prožívám třetím rokem. Napínavý je přílet a čekání na toho druhého. Ráda mám i líhnutí a první výlety z hnízda. Je krásné sledovat ten jejich příběh,“ řekla k čápům jejich fanynka. Třebíčští čápi však zažili i horké chvíle, když se museli ubránit cizím opeřencům, kteří se chystali získat jejich domov pro sebe.

Do Třebíče se Tonda vrátil sedmadvacátého března. Vloni čas v hnízdě trávil s partnerkou Týnou, která komín obývala i v předchozích letech. Letos však čapí krasavice nepřiletěla a Tonda se musel porozhlédnout jinde. Nakonec sám nezůstal dlouho. Do oka mu čtvrtého dubna padla čápice, která následně od fanoušků dostala jméno Terezka. Ptačí idylce však předcházely i krušné chvíle.

Na čápech mám nejradši, když učí mladé létat, říká čapí žena Marečková z Třebíče.
Čapí žena z Třebíče: Když se mladí učí létat, je to na komíně jak na trampolíně

O svůj ptačí domov totiž musel Tonda soupeřit s cizími čápy. Události sledovala a popisovala Zuzana Marečková. Ta se totiž stará o techniku i facebookovou stránku. „Na začátku dubna využil cizí pár příležitosti a obsadil hnízdo, když byl pán domu na lovu. Tonda při svém návratu cizince z hnízda úspěšně vyhnal. Pak však čelil dalším náletům,“ přiblížila tehdy ptačí třenice Marečková. Třebíčští oblíbenci však už v hnízdě zůstali a podařilo se jim i posléze všem útokům odolat.

To už však na opeřence čekaly příjemnější momenty. První vajíčko měli třináctého dubna. Čerství rodiče ho oslavili klepáním zobáků. Do pár dní se počet vajíček rozrostl na pět. Přestože se ze všech vylíhla mláďata, přežila nakonec pouze tři z nich. Ti dostali jméno Bivoj, Barunka a Bojovníček. Smrt jednoho z mláďat byla nehoda. „Terezka při zaléhání na mladé klekla opakovaně drobečkovi na krk. Snažila se je všechny schovat pod křídla, ale tohle čápě bohužel leželo mimo snůšku,“ popsala smutnou zprávu Marečková.

Trojice čapích sourozenců na videu, podívejte se:

Zdroj: Se souhlasem K system.CZ

Radost mezi ptačí rodinku vrátila snaha mladých se naučit létat. Trojice sourozenců toto umění ovládla v červenci. Jako první se předvedl Bivoj. Jeho následovala sestra Barunka. Třetí do party byl Bojovníček, nejmladší ze všech čápat. Své první hnízdo pak dorostlá mláďata opustila desátého srpna a vyrazila hledat své vlastní štěstí ve světě. Brzy je budou následovat do teplých krajin i rodiče. V minulém roce opustil Tonda Šmudla hnízdo devětadvacátého srpna.

Jejich dobrodružství po celou dobu prožívala také Natálie Mecová. „Sledovala jsme je od prvního přistání rodičů přes milostné hrátky až po vajíčka, líhnutí a první viditelné zobáčky. Růst čápat byl raketový, stejně tak nácvik letu. I na dálku jsem s nimi spojena. Jsou to zlatíčka z Třebíče,“ okomentovala uplynulý půlrok Mecová.