Turisty nejvíce táhne Jihlava. Na dohled od horácké metropole pak leží městys Luka nad Jihlavou. Nabízí vše, co může člověk na dovolené potřebovat – klidné prostředí, koupaliště, cyklostezku, dobrou zmrzlinu i vyhlášenou restauraci, Kolničku. U té má být o prázdninách již v provozu i nově vybudovaný penzion. Ubytování nabízí i Školicí a ubytovací centrum Erudito. „Volná místa máme pouze na konec srpna, jinak jsou už prázdniny obsazené,“ upozornila jednatelka Jindřiška Kratochvílová.

Navíc v okolí městyse po několika letech letos poprvé nepracují cestáři a cesta do Jihlavy i díky tomu trvá jen pár minut.

Tam může člověk navštívit nejoblíbenější turistický cíl Vysočiny a to jihlavskou zoologickou zahradu, která byla loni i přes výrazný propad v návštěvnosti celorepublikově třiadvacátým nejoblíbenějším cílem turistů. Zchladit se lidé mohou ve Vodním ráji, to je druhý nejoblíbenější cíl v kraji, nebo v jihlavském podzemí.

Z Dalešic na parník i letadla

Obdobou podzemí krajského města je Zámecká ledovna Třebíč, zaujmout dokáže i návštěvnické centrum Jaderné elektrárny Dukovany. Neméně dobrým tipem pro pár dní dovolené je ale Dalešický pivovar. Poetický hotel nabídne ubytování, odkud mohou turisté vyrazit třeba na Dalešickou přehradu. Je to pár kilometrů, které se dají hravě urazit i pěšky, případně na kole. Kdo se pak rozhodne nastoupit na výletní loď Horácko, nemusí smutnit - na palubu smí i jízdní kola a elektrokola.

Další den pak může být cílem výletu po okolí Dalešic Letecké muzeum Koněšín. Ani ne deset kilometrů od pivovaru mohou návštěvníci Vysočiny sledovat expozici věnovanou československému a českému letectví. Pohled na letadla a vrtulníky si navíc mohou návštěvníci zpříjemnit zakoupením zmrzliny. „V muzeu jsem byl před lety s přáteli, nejvíc se nám líbit letecký simulátor s kokpitem. Klidně se tam podívám znovu, mají totiž nové exponáty,“ vzpomněl si Milan Votava.

Dvacet kilometrů pro zdatné turisty

Na Brodsku pak stojí za návštěvu Podoubraví. To je oblast zahrnující několik vesniček v malebném údolí řeky Doubravy.

„Oblast Podoubraví a zdejší krajina typická pro Vysočinu nabízí široké spektrum aktivit pro rodiny s dětmi, zdejší kraj láká k dlouhým procházkám, houbaření, rybaření, je zde hustá síť cykloturistických a turistických tras, přesto to není oblast turisticky přetížená tak, jako jiné destinace v ČR; dojezdová vzdálenost ze všech míst republiky je přívětivá," vyjmenovala hlavní plusy tajemnice Svazku obcí Podoubraví Dita Benáková.

Náruživí turisté se mohou vydat na naučnou stezkou Ranské polesí. Měří necelých dvacet kilometrů, převýšení je skoro dvě stě metrů, ale nabízí hned osm zajímavých zastavení. Dita Benáková pak dodala, že na oblast Podoubraví plynule navazují turistické trasy do nedalekých Žďárských vrchů

Žďársko je nejen pro horolezce

Na Žďársku lákají turisty kromě památky Unesco nejvíce skalní útvary. Ve Žďárských vrších se milovníci turistiky i skalního lezení mohou vydat například k Devíti skalám, Drátníku nebo k Pohledcké, Malinské či Pasecké skále. Většina z nich je dostupná i bez lana a sedáku a poskytuje unikátní výhledy do krajiny.

Rodiny s dětmi si zase užijí v bystřických Lužánkách, kde na ně čeká Pohádková alej s dřevěnými sochami, dětský lanový park nebo park miniatur. Všechny stavby jsou v měřítku jedna ku padesáti. „Miniatury neodráží dnešní stav památek, ale období jejich největšího rozkvětu ve 14. a 15. století,“ informoval bystřický historik Vladimír Cisár. Třešničkou na dortu je pak tamní centrum Eden s panským domem, horáckou vesničkou, minipivovarem a dalšími lákadly.

Tři přehrady u Želiva

Na Pelhřimovsku stojí za návštěvu premonstrátský klášter Želiv s historií sahající do roku 1193. „Klášter Želiv, Hrad Kámen a zámek s muzeem ve Velkém Meziříčí jsou pro Čechy stále místa, která nejsou známá,“ potvrdil loni ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák. Areál nabízí prohlídky, ubytování i ochutnávku piv z klášterního pivovaru. Zájemci mohou ochutnat i pivní zmrzlinu. Jedná se o karamelovou zmrzlinu na macerovaných švestkách s redukcí černého piva a sladovou drobenkou, to člověk jen tak někde neochutná.

Cílem výletů v této lokalitě pak často bývají tři vodní nádrže - Trnávka se spoustou pláží a rekreačních středisek, Vřesník uprostřed lesa nebo Sedlice s malebnou hrází. Všemi protéká Želivka, která se následně vlévá do vodní nádrže Švihov, a ta zásobuje pitnou vodou část Vysočiny, středních Čech i Prahu.

MARTIN SINGR, REPORTÉŘI DENÍKU