Letošní dvacátý ročník Parního léta připomene hned dvě výročí. Prvním z nich je 115 let od zahájení provozu na trati Schwarzenau – Slavonice – Telč. „Rakouská část už se nevyužívá, do Waidhofenu ale vede cyklostezka, kde bude dvanáct zastávek s fotkami a texty. Děvětadvacátého července proto zveme všechny cyklisty na výlet,“ pobídl organizátor Parního léta Jan Vyhlídal.

Výročí letos oslaví i trať z Kostelce do Telče, která funguje 120 let. V sobotu 11. srpna jubileum připomene výstava lokomotiv, které běžně nejsou k vidění. „Máme například stroj z roku 1901,“ poukázal Vyhlídal.

Parní léto se uskuteční o posledním červencovém víkendu a dva následující srpnové. Vlak projede obcemi na trati, na delší dobu zastaví například v Hodicích, kde bude 28. července dominantou chystaného zábavného podvečera na nádraží. Podobná akce se odpoledne odehraje o týden později také na třešťském nádraží.

Železnicím se věnuje také muzeum v depu Českých drah na telčském nádraží. Expozice je nyní otevřená od pátku odpoledne vždy do neděle. V době folkového festivalu bude muzeum přístupné denně.

Z nabídky desítek více či méně tradičních burgerů si mohli vybrat návštěvníci jihlavského Burger festivalu.
OBRAZEM: Burger festival navštívil Jihlavu