„Ještě v únoru jsem o ukončení praxe vůbec neuvažovala. Pak nastoupila krize, kdy říkali, že starší lidé vůbec nemají vycházet a my jsme museli nastoupit, ochranné prostředky jsme přitom neměli skoro žádné," řekla Hořejší, které je 66 let. Uvedla, že od dalšího ordinování ji odradil i přístup státu, který podle ní stomatologii přehlíží. „Představitelé státu se skoro tváří, jako by zubaři nebyli potřeba. V době koronakrize nepřišla pomoc skoro žádná, všechno jsem si zajišťovala sama. Za celou dobu jsme dostali půl litru dezinfekce a asi čtyřikrát obyčejné roušky a později respirátory," řekla Hořejší.

Svoji zubní ordinaci v prostorách základní školy vybavenou mimo jiné zubařskou soupravou za asi třičtvrtě milionu korun nebo rentgenem nemá komu předat. Náhradu za odcházejícího kolegu podle ní marně hledá i další třešťský zubař. Potvrdil to starosta asi šestitisícové Třeště Vladislav Hynk. Náhradu za něj se podle starosty najít také nepodařilo. „Nevím, co všechno slíbit, aby lékaři vůbec projevili zájem u nás lidi ošetřovat," řekl Hynk. Město dává k dispozici městský byt, ve kterém podle starosty platí lékaři jen spotřebované energie.

Opravy průtahu v Třešti vyjde podle odhadů zhruba na sto milionů korun.
Dělníci jsou ve skluzu. Opravu průtahu Třeští letos nedokončí

V dalších pobídkách novým lékařům je Hynk opatrný. „Když teď budeme privilegovat zubaře, kdo se ozve příště? Praktičtí či dětští lékaři? Nebo se ozvou už ti, kteří praxi vykonávají? Vnímám, že trochu selhávají zdravotní pojišťovny, i když ze statistik nevyplývá, že by byl nedostatek lékařů, ale jsou spíš ve větších aglomeracích než u nás na Vysočině," řekl starosta.

Sto kilometrů do Brna

Osloveným pacientům doktorky Hořejší prý pojišťovny doporučily registrovat se u zubařů v Brně vzdáleném asi sto kilometrů.

V reakci na nedostatek zubních lékařů schválil loni Kraj Vysočina dotační titul, který má podpořit obce ve zřízení stomatologické ordinace. Zvýhodněné jsou obce do deseti tisíc obyvatel. Na ordinaci mohou získat až tři sta tisíc korun. Stejnou částku má pro zubní lékaře připravenou i Žďár nad Sázavou, který vlastními dotacemi podporuje ordinace druhým rokem. Nedaří se mu sice získávat víc lékařů, ale alespoň zvládne nahrazovat odcházející, uvedl už dříve mluvčí radnice Matěj Papáček.

Vysočina má přibližně 250 poskytovatelů zdravotních služeb v oboru zubní lékařství, někde jde o zařízení s více lékaři.

Mapa pramenů Českého hydrometeorologického ústavu.
Kolik řek pramení na Vysočině? Ukáže speciální mapa od expertů