Přírodní koupaliště v Třešti dostalo zelenou. Alespoň takto se dá vykládat rozhodnutí třešťských zastupitelů, kteří na svém pondělním jednání odsouhlasili odkup pozemků o rozloze 1,6 hektaru za bezmála šest milionů korun. Na nich má do dvou let vzniknout koupaliště na přírodní bázi, takzvaný biotop. „Po uzavření smlouvy s firmou Dinor, která je vlastníkem pozemků, už nám nebude nic bránit v projekci a realizaci koupaliště," poznamenal k odkupu šesti pozemků o rozloze 1,6 hektaru starosta Vladislav Hynk. Do konce října město zaplatí firmě za pozemky 5,8 milionu korun, poté může začít s přípravami.

Celé koupaliště i se zázemím se bude rozkládat zhruba na dvou hektarech v lokalitě zvané Malvíny v centru poblíž Třešťského potoka a sběrného dvora. „V areálu bývaly skladovací haly Jednoty, po nich tam zůstaly už jenom betonové základy. Na části pozemku je asfalt, který bychom využili pro parkoviště," přiblížil vybavenost a možnosti v kupované lokalitě Hynk.

Optimistický výhled počítá s výstavbou už v příštím roce, reálněji se ovšem jeví až rok 2015. „Vše závisí na tom, jak rychle půjde jednání s příslušnými orgány, které jsou k realizaci potřeba," uvedl starosta Hynk.

Vodní plocha chybí

Obyvatelé šestitisícového města se v současné době mohou jezdit koupat do místní části Čenkov, kde je zatopený lom. Ten ovšem není vhodný pro malé děti a i jeho kapacita je nedostačující. Je hodně hluboký. „Koupaliště v Třešti bych uvítala všemi deseti. Mám dvě malé děti, takže čím dříve to bude, tím lépe. V blízkém okolí nic vhodného totiž není," potvrdila před časem zájem o vodní plochu ve městě mladá maminka Miluše Nešporová.

Z ohlasu od lidí a různých anket ve městě je podle starosty Hynka zřejmé, že si lidé vodní plochu, kam by se v létě chodili koupat, dlouhodobě přejí.

Město se proto rozhodlo, že půjde cestou přírodního koupaliště bez přidávaných chemikálií. „Koupaliště bude zásobované vodou z vrtu, čistit se bude na přírodní bázi," poznamenal k technickému fungování koupaliště starosta Hynk.

Inspirace přišla od sousedů

Tento systém se stal hodně oblíbený například v sousedním Rakousku, u nás v České republice mají podobný koupací biotop například ve westernovém městečku Šiklův mlýn a nebo v Kovalovicích u Brna. „Byl jsem se osobně na některá zařízení podívat a i po letech dobře fungují. Na Vysočině bych řekl, že je jediný právě ve westernovém městečku," doplnil pro úplnost první muž třešťské radnice.

Základní verze koupaliště bez tobogánů, vířivek, protiproudů a dalších vodních atrakcí by měl vyjít zhruba na deset milionů korun. Tato cena zahrnuje také základní vybavenost toaletami, parkovací plochy a upravené prostranství kolem. „V tuto chvíli se spíše bavíme o základní možnosti kvalitní čisté vody, do níž by se lidé mohli chodit koupat. Když toto bude fungovat, můžeme se pak dále rozhodovat o dalším dovybavení areálu," uzavřel téma přírodního biotopu v Třešti starosta Hynk.

Město se pokusí na realizaci projektu, případně na dílčí dovybavení koupaliště, sehnat část peněz také z evropských fondů.