Plocha nabízených bytů se pohybuje v rozmezí od devětadvaceti metrů čtverečních po sedmadevadesát, dispozičně od 1+kk po 3+kk. Rezidence má mít na střeše i vlastní fotovoltaickou elektrárnu.

Ceny bytů startují na částce 2,2 milionu korun za garsoniéru. „Cena zní lákavě, i byt 1+kk by mi zatím stačil. Ale pro rodinu to k bydlení moc není, přestože je spousta vychytávek, jak kouzlit s prostorem. Hodně místa zabere třeba postel, která se dá přes den sklopit ke zdi,“ uvažoval Petr Dvořák z Jihlavska.

V Jihlavě vyrostl nejvyšší mrakodrap Evropy.
V Jihlavě vyrostl nejvyšší mrakodrap Evropy. Podívejte se

Potenciální kupci mají o byty menší zájem než před zdražením hypoték. „Situace vyžaduje větší snahu v oblasti propagace projektu,“ uvedl Marius Svoboda z firmy Podzimek, která za projektem stojí.

Deník zajímal pohled odborníků na stanovenou cenu bytů. „Z mého pohledu jsou ceny bytů v tomto projektu realisticky nastavené a adekvátně odrážejí současnou hodnotu stavebních materiálů a prací,“ prohlásil realitní makléř Marek Jindra.

Podle něj projekt W16 významně rozšíří nabídku bytů na prodej v Třešti, navíc nabízí vyšší standard výstavby. „Jsem přesvědčený, že před zahájením projektu proběhla důkladná analýza finančního a nemovitostního trhu v dané lokalitě,“ uzavřel Jindra.

Svůj pohled přidala také jednatelka Realitas Partner Marta Nagyová. „Jestli je tato cena bytu výhodná se nedá říct, ale je to nastupující trend drahého bydlení. Stavební materiály jsou drahé a to se odráží také ve výstavbě rodinného bydlení,“ vysvětlila. Podle ní jet edy byt 1+kk kolem dvou milionů v městě velikosti Třeště zcela adekvátní. Cenu totiž ovlivňuje i blízkost krajského města.

Zdroj: Deník/Martin Singr

Co se názoru ekonoma týká, zeptal se Deník Lukáše Kovandy. „Uváděná cena může v nadcházejících dvanácti měsících poklesnout, ale nikterak výrazně, v rozsahu pěti až deseti procent,“ odhadl. Novostavby podle něj zatím cenový pokles příliš nezasáhl, ale dojde i na ně, zejména v menších městech jako je Třešť. Cena v tuto chvíli podle Kovandy není nijak zvlášť výhodná, z dlouhodobého pohledu lze ale byt v rezidenci W16 bez obav pořídit. „Nemovitosti v Česku budou dlouhodobě dále cenově růst – v Praze, v Brně i v Třešti a všude jinde,“ uzavřel Kovanda.

Rezidence vyroste ve Wolkerově ulici, kde býval dříve býval podnik Kras. „V Krasu pracovaly švadleny, které se vyučily na místním učilišti. Později oděvní firma ukončila činnost a lepily se tam vzorky,“ zavzpomínala pamětnice Jana Novotná z Třeště.

Projekt W16 rezidence v kostce:
- nabídne 68 bytů- lokalita nabízí dobrou občanskou vybavenost, blízko je supermarket, škola i zastávka vlaku či autobusu- cena má být od 2,2 milionu korun

Některé zdi areálu zůstanou stát. „Připravený projekt počítá s využitím konstrukcí stávajících budov, v některých budou ale s ohledem na požadovanou kvalitu bytového komplexu provedeny výraznější zásahy jako kupříkladu výměna stropů,“ poodhalil Svoboda s tím, že bourací práce a čištění stávajících budov už začaly. Samotná výstavba pak půjde dle jeho slov relativně rychle.